HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Matovič sľuboval eurofondy, ale zatiaľ nepredstavil nič konkrétne

Na snímke uprostred prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) / TASR - Martin Baumann

Komentár Igora Cibulu (Orientacia.sk)

Slovenská republika nepotrebuje eurá z Bruselu ? – Kto vie, či túto otázku položila pani prezidentka na raňajkách premiérovi ?

V piatok 4. septembra 2020 absolvovali predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Igor Matovič pracovné raňajky, na ktoré ich pozvala prezidentka Zuzana Čaputová. Na tlačovej konferencii sa novinári z úst hlavy štátu dozvedeli, že aktuálnymi témami bola súčasná politická a spoločenská situácia.

Predseda parlamentu prezentoval novinárom iba prázdne frázy a premiér znovu preukázal svoju intelektuálnu plytkosť – keď namiesto zásadných informácií sa zmohol iba na komplimenty o kvalite prezidentkiných raňajok.

Najkonkrétnejšie boli teda vyjadrenia pani prezidentky a novinári si „dovolili“ iba pár otrepaných otázok, ale nikto z nich sa nepokúsil ísť nad rámec toho, čo sa dnes „prežúva“ v médiách tzv. hlavného prúdu. Kto sledoval televízny prenos z tlačovej konferencie, tak sa nedozvedel nič nové, azda iba to, že podaktorí najvyšší ústavní činitelia niekedy rozprávajú len tak, aby „reč nestála.“

Nikto z novinárov prítomných na tlačovej konferencii nepoložil ani jednému z troch ústavných činiteľov otázku, v akom stave sa nachádza príprava reformného plánu obnovy, ktorý musí Slovensko predložiť do 15. októbra Európskej komisii, aby mohlo v nasledujúcich šiestich rokoch čerpať sedem a pol miliárd EUR, hlavne na revitalizáciu našej ekonomiky  poznačenej pandémiou. Igor Matovič a jeho ministri sa tvária tajnostkársky, keď príde reč na túto tému, hoci premiér ešte v lete sľuboval, že o využití financií z Bruselu sa bude verejne diskutovať na desiatkach konferencií, dokonca mali byť vysielané na internete.

Matovič smerom k Čaputovej: „Sme parlamentná demokracia a nie prezidentský štát“

Teraz jeho minister financií Eduard Heger tvrdí, že diskusia nie je potrebná a  minister hospodárstva Richard Sulík tiež  doteraz otvorene neprezentoval predstavu svojho rezortu, kam by sa mali „bruselské“ peniaze investovať. A občania nepočuli zatiaľ ešte ani jedno kvalifikované slovo od vicepremiérky a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej, zodpovednej za riadenie, koordináciu a dohľad nad využívaním prostriedkov z fondov Európskej únie.

Na margo raňajok u pani prezidentky sa žiada podotknúť, že téma peňazí z Bruselu je dôležitejšia ako rozsudok nad kriminálnikom Marianom Kočnerom – ktorý určite bude po zásluhe potrestaný – a Fond obnovy EÚ má minimálne taký význam, ako napríklad zmeny v štruktúre prokuratúry.

Naša ekonomika  klesla v druhom štvrťroku o 12,1 % a vyhliadky na nasledujúce obdobie nie sú zďaleka také optimistické, ako to niektorí predpokladali. Aktuálne ekonomické ukazovatele zo západnej Európy naznačujú pokračovanie negatívneho trendu a Slovensko má šancu vrátiť sa na úroveň pred pandémiou, len ak efektívne využije finančnú pomoc z Bruselu. Ale iba v prípade, že „injekcia EÚ“ bude pilierom zásadných strategických reforiem a inovatívnych štrukturálnych zmien našej ekonomiky, ktorá svojou úrovňou „zamrzla“ kdesi na rozhraní druhého a tretieho tisícročia.

Lučanský sa obul do vyšetrovateľa Kucjakovej vraždy: „Správa sa ako ohrozený a chránený druh, nedal si nikým poradiť“

V porovnaní s akútnou potrebou takých strategických zmien sú tzv. „kilečká“ ministra hospodárstva Richarda Sulíka iba lacné populistické gestá !

Ešte šťastie, že okrem nekompetentných politikov, akými sú napríklad predseda vlády – či jeho minister financií – máme na Slovensku takých, ktorí problémom rozumejú. Žiada sa spomenúť viceguvernéra Národnej banky Slovenska Ľudovíta Ódora, ktorý varoval, že ak „európske peniaze nalejeme do ekonomiky, chvíľu to bude vyzerať dobre. V číslach o HDP sa to síce objaví, ale nebude to mať žiadne dlhodobé rastové efekty.“

Preto kompetentní experti zdôrazňujú, že vláda musí pri plánoch na čerpanie z Fondu obnovy EÚ brať do úvahy, ako okolité krajiny budú zvyšovať svoju konkurencieschopnosť a tomu prispôsobovať podstatu reforiem, aby znovu pritiahli veľké zahraničné investície na Slovensko.

Aj keď sa europoslanci Michal Šimečka a Eugen Jurzyca už pred viac ako mesiacom zhodli na tom, že téma čerpania zdrojov z Fondu obnovy EÚ by mala byť predovšetkým agendou premiéra Igora Matoviča, zatiaľ tomu tak nie je, čo predseda vlády nepriamo potvrdzuje aj svojimi infantilnými statusmi na sociálnej sieti.

Smeru-SD sa môže vypomstiť minulosť, myslí si Hrabko

Mimoriadne závažnej problematike využívania zdrojov z Fondu obnovy EÚ sa neujali ani opoziční politici, hoci má strategický význam. Ako keby málokto na Slovensku rozumel tomu, že peniaze z Bruselu významnou mierou môžu ovplyvniť budúcnosť krajiny. Je to pochopiteľné u trochu jednoduchších ľudí, ktorí svoj každodenný život nevnímajú cez optiku ekonomickej makroštruktúry, a preto niekedy pre nedostatok informácií a zanedbateľne nízku úroveň kritického myslenia podliehajú balamúteniu populistov.

Avšak práve opoziční politici by mali svojim voličom vysvetľovať, aký význam má pre Slovensko, ak premyslene a efektívne investuje tak, aby umožnilo perspektívny rozvoj svojej ekonomickej štruktúry, urobilo aspoň zopár krôčikov k roky deklarovanej „vedomostnej ekonomike“ a vyslalo signál do zahraničia, že legenda „tatranského tigra“ nebola iba reklamnou epizódou.

Bolo by však na škodu, keby taký strategický projekt bol „šitý horúcou ihlou“ niekde na úrade vlády !

Pasca MMF sklapla – Ukrajina sa nemôže dostať von (Sviatoslav Kňazev)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info