SHMU: V nedeľu treba počítať s horúčavami, búrkami aj silným vetrom
29 | 08 | 2020 I TASR

Počas nedele (30. 8.) treba na území Slovenska počítať s horúčavami, búrkami aj so silným vetrom na horách. Na svojom webe na to upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Vydal preto výstrahy prvého a druhého stupňa.


Výstraha prvého stupňa pred silnými búrkami platí až do nedeľného večera pre všetky kraje s výnimkou Košického. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť od 20 do 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. Meteorológovia nevylúčili možnosť padania krúp.

Pre viaceré okresy na juhu Slovenska platí od 12.00 h výstraha druhého stupňa pre vysoké teploty. Tie môžu miestami dosiahnuť až 35 stupňov Celzia. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," varuje SHMÚ, pričom dodáva, že pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.

V niektorých okresoch Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja platí od 16.00 h výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách. Ten nad pásmom lesa môže dosiahnuť v nárazoch rýchlosť od 110 do 135 kilometrov za hodinu.

Na vrchole Suchého si pravdepodobne zlomila členok česká turistka
Pravdepodobne zlomeninu členka utrpela v sobotu dopoludnia na vrchole Suchého 24-ročná česká turistka. Žene pomáhali horskí záchranári z Malej Fatry. Čítať ďalej
29 | 08 | 2020 | TASR