fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trump sa „pozrie“ na možnosť omilostenia Edwarda Snowdena

Na archívnej snímke z 9. júna 2013 Edward Snowden v Hongkongu. Foto: TASR/AP

Šéf Bieleho domu Donald Trump v sobotu uviedol, že sa „pozrie“ na možnosť omilostenia Edwarda Snowdena, amerického whistleblowera a bývalého spolupracovníka Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

„Mnoho ľudí si myslí, že by sa s ním malo zaobchádzať nejako inak, a iní si myslia, že urobil veľmi zlé veci,“ uviedol Trump na tlačovej konferencii v reakcii na otázku, či uvažuje o udelení milosti pre Snowdena. Dodal, že sa na záležitosť „pozrie veľmi silno“.

Podľa agentúry AFP ide o posun od prezidentskej kampane z roku 2016, keď Trump na adresu Snowdena vyhlásil: „Myslím, že je to úplný zradca a budem voči nemu neľútostný.“

Snowden pripúšťa zasahovanie Ruska do volieb v USA. Amerika je však podľa neho v tomto smere ešte horšia

Snowden je v ruskom exile od roku 2013, keď zverejnil tajné informácie o metódach elektronického sledovania amerických spravodajských služieb vrátane ilegálneho nahrávania komunikácie zahraničných lídrov. V snahe utiecť pred stíhaním požiadal o azyl niekoľko krajín.

Snowden je v USA obvinený z porušenia zákona o špionáži. V prípade usvedčenia mu hrozí do 30 rokov za mrežami. Americké úrady považujú Snowdena za zradcu, ktorý závažným spôsobom ohrozil národnú bezpečnosť. Jeho čin však vyvolal diskusiu o zákonnosti niektorých programov NSA, otázke súkromia a zasahovaní do vnútorných záležitostí cudzích štátov.

Skupina ľudskoprávnych organizácií vrátane Amnesty International (AI) alebo Human Rights Watch (HRW) vyzvala predchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu, aby Snowdenovi udelil milosť, keďže podľa nich tento informátor „konal výlučne vo verejnom záujme“. Biely dom však túto možnosť zamietol.

USA rozšírili obžalobu voči Julianovi Assangeovi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info