Putin prisľúbil Lukašenkovi pomoc
16 | 08 | 2020 I SITA

Rusko súhlasilo, že Bielorusku poskytne bezpečnostnú pomoc v prípade vojenského ohrozenia zvonka. Vyhlásil to bieloruský prezident Alexander Lukašenko po telefonickom rozhovore s Vladimirom Putinom, informuje spravodajský portál BBC.


V Bielorusku ďalej pokračujú protesty, ktoré vyvolali oficiálne výsledky prezidentských volieb z 9. augusta, podľa ktorých si Lukašensko s 80 % hlasov zabezpečil šiesty mandát. Ľudia v uliciach to však považujú za podvod a žiadajú odstúpenie autoritárskeho lídra, ktorý je pri moci už 26 rokov.

Pred budovou štátnej televízie sa v sobotu zhromaždili tisícky ľudí, ktorí požadovali riadne spravodajské pokrývanie demonštrácií. Protesty by mali pokračovať aj v nedeľu, pričom na popoludnie je v centre mesta naplánovaný Pochod za slobodu.

Bratislavský Prezidentský palác svieti bielo-červeno na znak solidarity s protestujúcimi Bielorusmi
Už je to týždeň od volieb v Bielorusku, čo sa po celej krajine konajú masové zhromaždenia. Ľudia sa búria proti výsledku volieb a všetko je sprevádzané násilnými stretmi s poriadkovou políciou. Čítať ďalej
16 | 08 | 2020 | Diana Zaťková / SITA


Ešte predtým, na poludnie, je ohlásená aj provládna demonštrácia. Jej organizátori prostredníctvom sociálnej siete Facebook vyzvali na účasť "každého kto miluje svoju domovinu a je proti jej rozdeleniu na dve protichodné strany". BBC však upozorňuje, že sa objavili správy o tom, že k účasti na nej nútia pracovníkov štátneho sektora s tým, že ak tak neurobia, prídu o prácu. V uplynulých dňoch pritom robotníci zo štátnych tovární organizovali štrajky a mnohí sa pridali k protestom proti prezidentovi.

Od nedele polícia zadržala takmer 7 000 ľudí, stovky utrpeli pri zásahoch zranenia a dvaja zomreli. Polícia rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a demonštrantov tiež bila.

Brutálne zákroky proti protestujúcim vyvolali kritiku západných krajín. Ministri zahraničných vecí štátov Európskej únie (EÚ) sa v piatok počas mimoriadnej videokonferencie zhodli na tom, že prezidentské voľby v Bielorusku neboli férové, demokratické a ich výsledky sfalšovali. Dohodli sa tiež na okamžitom navrhnutí presne cielených sankcií, ktoré by sa mali týkať osôb zodpovedných za manipuláciu volieb a brutálne zásahy proti protestujúcim.

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku podporil protestujúcich vo svojej krajine (video)
Už týždeň prebiehajúce protest občanov Bieloruska nespokojných s výsledkami volieb podporil na sociálnej sieti aj diplomatický predstaviteľ pôsobiaci na Slovensku. Čítať ďalej
16 | 08 | 2020 | Diana Zaťková, SITA, TASR