HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku podporil protestujúcich vo svojej krajine (video)

Na snímke mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Bieloruskej republiky v SR Igor Alexandrovič Leščeňa. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Už týždeň prebiehajúce protest občanov Bieloruska nespokojných s výsledkami volieb podporil na sociálnej sieti aj diplomatický predstaviteľ pôsobiaci na Slovensku.

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa konajú v Bielorusku od nedávnych prezidentských volieb.

„Som solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest v rámci pokojných sprievodov, aby bolo ich hlas počuť. Ako rodák z mesta Žodzina som s vami – pracovníkmi BelAZ-u a kováčskeho závodu…“ uviedol Leščeňa vo videu zverejnenom cez víkend na sociálnych médiách.

Vo videu Leščeňa uviedol, že od roku 2016 je veľvyslancom na Slovensku, a tak ako všetci Bielorusi, je aj on v šoku z mučenia a bitia obyvateľov jeho krajiny. Leščeňa bol od roku 2002 do roku 2006 asistentom prezidenta Bieloruskej republiky Alexandra Lukašenka pre zahranično-politické a zahranično-ekonomické záležitosti.

Po prezidentských voľbách z 9. augusta sa v Bielorusku konajú protestné akcie, na ktorých dochádza k potýčkam medzi ich účastníkmi a bezpečnostnými zložkami. Demonštranti odmietajú oficiálne výsledky volieb, podľa ktorých znova jasne zvíťazil dlhoročný prezident Alexandr Lukašenko.

Bratislavský Prezidentský palác svieti bielo-červeno na znak solidarity s protestujúcimi Bielorusmi

Polícia počas násilných zásahov voči protestujúcim zatkla vyše 6 700 ľudí. Stovky osôb utrpeli zranenia a predstavitelia Bieloruska potvrdili dve úmrtia počas nepokojov.

Vyjadrenie bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Alexandroviča Leščeňu, ktorý podporil účastníkov protestov vo svojej krajine, potvrdzuje vážnosť situácie v Bielorusku po nedávnych prezidentských voľbách. Uviedol to v nedeľu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

„Slovenská diplomacia zaznamenala zásadné vyjadrenie bieloruského veľvyslanca na Slovensku. To, čo hovorí, potvrdzuje aj naše hodnotenie súčasnej situácie v Bielorusku, ktorá je taká vážna, že sa k nej verejne a kriticky vyjadruje aj predstaviteľ bieloruskej diplomacie. Je to signál od seriózneho bieloruského diplomata, ktorý takýmto odvážnym a jasným postojom prejavuje podporu svojim spoluobčanom,“ povedal Korčok.

Lukašenko odmietol zahraničných vyjednávačov vo vyvolanej povolebnej kríze

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info