Lukašenko odmietol zahraničných vyjednávačov vo vyvolanej povolebnej kríze
15 | 08 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko odmietol v sobotu ponuky na zahraničné sprostredkovanie rokovaní s povolebným opozičným hnutím, ktoré požaduje Lukašenkovo odstúpenie. Prezident na stretnutí s predstaviteľmi obrany povedal, že sa moci nevzdá. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.


"Nenecháme krajinu nikomu," vyhlásil na stretnutí v centre ministerstva obrany pre strategické riadenie Lukašenko, ktorého citovala tlačová agentúra BelTA.

"Nepotrebujeme žiadne zahraničné vlády, žiadnych sprostredkovateľov. Nikdy nebudú vládnuť našej krajine," dodal bieloruský líder. "Sme normálna vláda, vytvorená v súlade s ústavou. Nechcem uraziť vedenie týchto republík, ale chcem povedať - starajte sa o svoje záležitosti," zdôraznil Lukašenko.

Podľa bieloruskej ústrednej volebnej komisie v nedeľných prezidentských voľbách zvíťazil Lukašenko so ziskom 80 percent hlasov a druhá sa s desiatimi percentami umiestnila hlavná opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská.

Bielorusko prepustilo ruských žoldnierov
Tridsaťdva ruských občanov, ktorí boli v Bielorusku zatknutí a obvinení zo snahy o narušenie bezpečnosti štátu, je po štrnástich dňoch opäť na slobode. A to aj napriek protestom Ukrajiny, informuje RT. Čítať ďalej
15 | 08 | 2020 | Diana Zaťková


Po voľbách začali proti výsledku protestovať tisíce ľudí po celom Bielorusku a voľby označili za zmanipulované. Demonštranti žiadajú odstúpenie Lukašenka, ktorý krajine vládne tvrdou rukou už desaťročia. Polícia a vojaci použili proti protestujúcim násilie a okolo 6700 ich zatkli.

Po piatkovom zverejnení oficiálnych výsledkov nedeľných prezidentských volieb v Bielorusku Cichanovskej volebný tím oznámil, že neuznáva Lukašenkovo víťazstvo a za dočasnú líderku krajiny pokladá Cichanovskú. Tá informovala, že zriaďuje koordinačný výbor, ktorý zaistí prechod moci. Jej tím predtým oznámil, že podporuje usporiadanie nových volieb do šiestich mesiacov, pričom pozvaní budú pozorovatelia zo zahraničných organizácií.

Pobaltské štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva tiež vyzvali v sobotu Lukašenka, aby usporiadal nové prezidentské voľby - transparentné, slobodné a spravodlivé, za prítomnosti medzinárodných pozorovateľov. Traja premiéri vo vyhlásení zdôraznili, aby vedenie v Minsku upustilo od násilia a prepustilo zadržaných demonštrantov.

Putin a Lukašenko hovorili o situácii v Bielorusku
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko hovoril v sobotu telefonicky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii vo svojej krajine a protestoch, ktoré v nej prebiehajú. Informovala o tom štátna tlačová agentúra BelTA, ktorej správu... Čítať ďalej
15 | 08 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR