fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Smer chce odvolať Hegera aj Kollára (aktualizácia)

Znovuzvolený predseda strany Robert Fico počas tlačovej konferencie po skončení pracovného snemu strany SMER - sociálna demokracia. Bratislava, 18. júl 2020. Foto: SITA/Jana Birošová

Predseda Smeru R. Fico vyzýva premiéra I. Matoviča (OĽaNO) a predsedu parlamentu B. Kollára (Sme rodina), aby nechodili na oslavy výročia SNP do Banskej Bystrice. „Jeden úchylák, druhý zlodej,“ povedal Fico s tým, že „partizáni sa budú v hrobe obracať“.

Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) navrhne odvolanie ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), pokiaľ nezruší zmluvy s advokátom Michalom Miškovičom, ktorý by mal podľa predstaviteľov Smeru skončiť aj ako jeho poradca. Predseda strany Robert Fico to oznámil na dnešnej tlačovej konferencii.

Predseda Smeru chce tiež odvolávať aj predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) pre zmluvy medzi Fun rádiom a štátnou spoločnosťou Tipos. Smer tiež žiada, aby Heger odvolal aj šéfa Tiposu Mareka Kaňku.

„Keby som to urobil ja, tak Matovič s megafónom vykrikuje po celom Slovensku,“ povedal Fico, podľa ktorého je fakt, že Miškovič pôsobí aj ako poradca ministra financií, konfliktom záujmov. Odvolávanie Hegera sa má týkať aj zmlúv medzi spoločnosťou Tipos a Fun rádiom.

Premiér sa hrá na Jamesa Bonda, myslí si Ľ. Blaha

Štátna lotériová spoločnosť si u nej zadala reklamu v možnej výške 200-tisíc eur. To je podľa opozície problém, pretože koncovým užívateľom výhod je predseda koaličnej strany Kollár. Aj ten má podľa Fica čeliť odvolávaniu. „Ak minister neodvolá šéfa Tiposu a nedôjde k zrušeniu zmlúv, tak máme právo hovoriť o vyslovení nedôvery ministrovi Hegerovi,“ povedal Fico.

Na to, že štát podpísal s bratislavským advokátom Michalom Miškovičom zmluvy za 850-tisíc eur, ako prvý upozornil portál Aktuality.sk. Od národnej lotériovej spoločnosti Tipos získala právnická firma zákazku na poradenské služby za 307-tisíc eur, s ministerstvom životného prostredia podpísali zmluvu za 235-tisíc eur a so Slovenským pozemkovým fondom za 287-tisíc eur.

Poradenské služby za 195-tisíc eur poskytuje od roku 2019 aj žilinskej župe na čele s členkou hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Erikou Jurinovou.

Poslanci zo Sme rodina predložia návrh na oslobodenie prepitného od daní

Predseda politickej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker v sobotu 8. augusta informoval, že štátna lotériová spoločnosť Tipos podpísala s Fun rádiom zmluvu o reklamnej spolupráci na sumu 240-tisíc eur. Zmluva garantuje, že Fun rádio dostane uvedenú sumu do konca roka, prípadne kým neodvysiela reklamné spoty v uvedenej hodnote. Vlastníkom Fun rádia je súčasný predseda NR SR Boris Kollár.

Podľa jeho slov ide zo strany Druckera o populizmus a zmluva medzi Tiposom a Fun rádiom nie je na sumu 240-tisíc eur. Obvinenia odmietli aj Tipos a Fun rádio.

Ako doplnil informácie z tlačovej besedy Denník N, predseda Smeru Fico vyzýva premiéra Matoviča (OĽaNO) a predsedu parlamentu Kollára (Sme rodina), aby nechodili na oslavy výročia SNP do Banskej Bystrice. „Jeden úchylák, druhý zlodej,“ povedal Fico s tým, že „partizáni sa budú v hrobe obracať“.

Matovič navrhuje, aby deti nosili v triedach počas prvých dvoch týždňov rúška

Aktualizácia 13.8. o 16.19. hod.:

Minister financií Eduard Heger upozornil na to, že bývalé vedenie spoločnosti Tipos zaplatilo Advokátskej kancelárii Čavojský & Partners v roku 2019 za právne služby vyše 700-tisíc eur vrátane DPH, v roku 2018 vyše pol milióna. Nová zmluva s advokátskou kanceláriou Michala Miškoviča je na maximálnu sumu 256 082 bez DPH, pričom celá suma nemusí byť minutá a každá objednávka musí byť v súlade s princípmi hodnoty za peniaze.

Ako uviedol šéf rezortu financií, zatiaľ čo bývalé vedenie externé právne služby nevysúťažilo a zmluvu s Čavojského kanceláriu uzavrelo priamo, zmluva s kanceláriou advokáta Miškoviča bola vysúťažená. Podľa Hegera Smer-SD opäť zavádza a klame. „Vedenie strany Smer-SD urputne hľadá tému, ktorou by tromfli odídencov u Petra Pellegriniho,“ dodal Heger v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor ministerstva.

AKTUÁLNE: Koronavírus našli na povrchu mrazených kuracích krídiel z Brazílie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info