HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

NATO robí z Európy terč jadrového útoku

atómová bomba nuclear vojna
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Zlyhanie projektu NATO predpovedal kedysi aj spolutvorca oslobodenia Európy v závere Druhej svetovej vojny a neskorší americký prezident Dwight Eisenhower. Uviedol portál Polit.info.

Ďalšia existencia NATO po páde Sovietskeho zväzu stratila zmysel. Teraz jej pokračovanie naopak ohrozuje Európu a robí z nej terč jadrového útoku.

Už niekdajší americký prezident a šéf oslobodzovacích západných vojsk počas Druhej svetovej vojny Dwight Eisenhower kedysi prezieravo predpovedal zlyhanie celého projektu NATO. Bolo to pritom ešte v roku 1951.

Povedal, že k tomu dôjde, ak sa americké jednotky poskytujúce obranu Európe, nestiahnu domov po desiatich rokoch.

O 70 rokov neskôr to vyzerá tak, že sa nemýlil. Americké jednotky zostali v Európe. A USA využili pád socialistickej Varšavskej zmluvy v roku 1991 na rozšírenie NATO na východ. Čo v podstate znamená presun až ku hraniciam s Ruskom.

A rozširovanie NATO stále pokračuje. Zjavným cieľom je podľa portálu Contra Magazin postupné obkľúčenie Ruska od západu a juhozápadu. NATO sa totiž plánuje rozšíriť o kaukazské republiky. Tak, ako to predtým urobilo s krajinami Balkánu.

Nemecká diplomacia volá po dialógu s Moskvou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info