HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Je očkovanie iba biznis?

Fotomontáž (via Shutterstock)

Očkovanie by  malo závisieť od preukázanej spoľahlivosti vakcíny, ale aj od dobrovoľnej ochoty občanov.

Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca nedávno oznámila, že uzavrela ďalšie dva kontrakty na výrobu potenciálnej vakcíny proti chorobe Covid-19. Jeden z nich vo výške 750 miliónov dolárov je s nadáciami Billa a Melindy Gatesovcov.

Práve títo „filantropi“ pritom tvrdia, že prípadné očkovacie látky musia byť prístupné krajinám a ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú, nie tomu, kto za ne ponúkne najviac peňazí. Na druhej strane prieskum spoločnosti Yahoo News / YouGov z konca mája  zistil, že 28 percent respondentov verilo, že Gates chcel použiť koronavírus ako zámienku na sledovanie a zálohovanie osobných informácií.

Názory na povinné očkovanie sa  pritom líšia. V diskusii o tom, či by malo byť očkovanie proti COVID-19 povinné pre všetkých, sa väčšina slovenských expertov či politikov zhoduje na tom, že očkovanie by malo prebiehať na dobrovoľnej báze.

Pokazili sme si to

S ohľadom na priaznivý vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku je možné usúdiť, že by u nás postačovalo dobrovoľné očkovanie, tvrdí hlavný hygienik Ján Mikas. Člen permanentného krízového štábu Peter Visolajský naopak trvá na povinnom očkovaní.

Ministerstvo zdravotníctva pritom chce pre Slovensko objednať tri milióny vakcín. Tu vyvstáva otázka: Je to vôbec potrebné? Nejde len o ďalší kšeft? Alebo je to málo a mali by sme ich objednať omnoho viac?

Čísla nakazených nám už pritom opäť rastú. Nájdu sa však aj hlasy, že ide len o biznis farmaceutických spoločností. Všetko by pritom malo závisieť od preukázanej spoľahlivosti vakcíny, ale aj od dobrovoľnej ochoty občanov.

Nútenie ísť si vpichnúť narýchlo pripravenú chemickú látku bez potrebných dlhodobých  klinických testov je totiž možno už viac ako len na hranici demokracie. Politici by sa nad tým mali poriadne zamyslieť.

Vedci sa 350 rokov mýlili v tom, ako spermie plávajú. Teraz už konečne poznajú správnu odpoveď (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info