fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Strana Spolu upozorňuje na šmejdov predávajúcich predražené sadenice stromčekov

Juraj Hipš, Zdroj: TASR

Predstavitelia strany Spolu varujú pred podozrivou iniciatívou, ktorá pod zástierkou pomoci prírode iba maskuje výnosný biznis model so sadenicami stromčekov.

“Webstránka zasadstromcek.sk ponúka za 25 eur možnosť vysadiť sadeničku smreka. Hodnota sadeničky, za ktorú ju predávajú Lesy SR, je pritom len pár centov za kus. Samotné vysadenie jednej sadeničky nestojí viac ako jedno euro,” informoval agentúru SITA predseda strany Spolu Juraj Hipš. Strana Spolu preto podáva podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu, aby preverila túto podnikateľskú aktivitu.

Podivná webstránka rozbehla biznis s predajom predražených sadeníc stromčekov. Okrem predraženej ceny nemá takáto iniciatíva podľa Spolu žiadnu oporu v zákone o lesoch. Predaj predraženého produktu prirovnáva Spolu k praktikám tzv. šmejdov. “Dôverčivých ľudí presvedčia, ako im tieto veci zlepšia život a popritom ich oberú o stovky eur. Predajú im veci, ktoré bežne stoja zlomok toho, za čo ich šmejdi ponúkajú,” pokračoval Hipš.

Vojenské spravodajstvo malo snahu o informácie z prostredia OĽaNO, myslí si Grendel

Už samotná myšlienka predaja sadeničiek stromov na výsadbu je podľa strany Spolu podivná. “Tam, kde prebehol výrub, je povinný výsadbu nových stromčekov zo zákona zabezpečiť ten, ktorý les obhospodaruje,” doplnil podpredseda strany Spolu Erik Baláž. Zároveň upozornil na to, že manažment lesov sa riadi zákonom o lesoch, vyhláškami a Programom starostlivosti o lesy. Tie presne definujú, kto a kedy má sadeničky vysadiť.

Hipš vidí za takýmito praktikami snahu o obohatenie sa na úkor dôverčivých ľudí, ktorí chcú pomôcť prírode. “Ak chcete spraviť dobrý skutok, určite to nebude cez tieto stromčeky. Pripomína to až veľmi biznis model, ktorý majú šmejdi s hrncami. Len toto je premaľované na zeleno,” povedal Hipš.

Erik Baláž vysvetľuje, že ani sadenice nedokážu nahradiť dospelé stromy a prirodzené lesy. “Preto ak chcete skutočne chrániť prírodu a pomôcť jej, odporúčame podporiť ochranárske organizácie a iniciatívy, ktoré sa snažia o ochranu prirodzených lesov. Budú to lepšie investované peniaze,” dodal Erik Baláž.

Most, SMK a Spolupatričnosť podpíšu deklaráciu o spoločnom politickom subjekte

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info