HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Strana Vlasť stojí pred bankrotom, Harabin však nevylučuje spoluprácu do budúcna

Štefan Harabin. Foto: TASR

Strane Vlasť, ktorá v posledných parlamentných voľbách na plnej čiare prepadla a obišla so ziskom menej ako tri percentá, aktuálne hrozí zánik. Topí sa v dlhoch a záväzok vo výške necelého milióna eur nedokáže splatiť.

Vlasť si pritom pred voľbami od svojich veriteľov požičala takmer 970-tisíc eur s úrokom od jedného do dvoch percent. Splatnosť pôžičky je do konca roka pričom Harabin sa ako od dlhu tak aj od strany samotnej v poslednom čase viac krát dištancoval, píše denník Plus jeden deň.

Vedenie strany prostredníctvom jej predsedníčky Anny Žatkovej dokonca nedávno vyhlásilo, že svoje dlhy už nesplatí. Bývalý sudca Harabin, ktorý je ideovým otcom Vlasti, však teraz hovorí, že ďalšiu spoluprácu so stranou do budúcna nevylučuje. 

SNS chce iniciovať referendum za predčasné parlamentné voľby

„Nemám s tým problém, ak by bol naďalej akceptovaný môj program, ktorý je založený na práve, poriadku a spravodlivosti vrátane kresťanského, rodinného a štátoprávneho princípu,“ povedal Harabin, avšak dodal, že si netrúfa odhadnúť, či strana finančnú krízu prežije. 

Žatková vysvetľuje, že strana aktuálne s veriteľmi rokuje a všetko je zatiaľ otvorené. „Máme reakcie, rôzne, časť veriteľov chce pretransformovať pôžičky na dar, niektorí chcú predĺžiť splatnosť pôžičky a časť sa nám zatiaľ písomne nevyjadrila,“ povedala predsedníčka Vlasti. 

Plus jeden deň sa Harabina opýtal aj na príspevky, ktoré od rôznych darcov dostal na prezidentskú kampaň. V roku 2019 so svojimi 14,35 percentami exsudca skončil pred bránami druhého kola volieb a do duelu o prezidentský úrad sa mu tak zapojiť nepodarilo. 

Blanárovu „lacnú“ chatu stavala firma, ktorá od žilinskej župy dostala milióny

„Naspäť nič neočakávali, ani neviem, čo by mali očakávať. Rozhodli sa dať dobrovoľne a dávali z presvedčenia. Rodina ma pozná ako principiálneho človeka a hlavne chceli, aby v úrade prezidenta nebol človek, ktorý sa podvodne zapísal do komory advokátov,“ vyjadril sa Harabin. 

S vývojom volieb v roku 2019 ale nie je spokojný a na Európsky súd pre ľudské práva sa chystá podať sťažnosť. Podľa jeho vlastných slov aktuálne pripravuje všetky podklady pričom tvrdí, „že nemôže prehrať, ani keby chcel.“

Naopak žalobu na Harabina podala spoločnosť ESET, ktorú exsudca obvinil z politickej angažovanosti. Podľa neho ESET vytvoril politické hnutie, ktorého predsedníčka bojovala o prezidentské kreslo. Harabin dodal, že celá záležitosť s ESET-om je momentálne ma mŕtvom bode. 

Jankovská chcela svedčiť proti oligarchovi a politikom, prokurátorka ju stopla (aktualizácia)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info