HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Odstránenie pomníka prvého guvernéra ruskej Aljašky Alexandra Baranova (Vladislav Gulevič)

Alexander Baranov / Fotokoláž (via Wikipedia)

Komentár  Vladislava Guleviča  (Fond strategickej kultúry)

Z divochov robili Rusi kresťanov, z analfabetov – vzdelaných

Úrady mesta Sitka (štát Aljaška) sa podriadili požiadavke miestnych aktivistov, ktorí žiadali, aby bol pamätník, ktorý postavili v roku 1989 prvému guvernérovi ruskej Aljašky Alexandrovi Baranovovi (1747-1819), v dôsledku antirastistických nepokojov v Spojených štátoch odstránený z centra mesta. Násilní aktivisti označili pomník hlavnému vládcovi ruských osád v Severnej Amerike za symbol bieleho kolonializmu a ponižovania  aljašských indiánov Tlingitov (the Tlingits).

Koordinačná rada organizácií ruských krajanov v Spojených štátoch zhromaždila na obranu pamätníka šesť tisíc podpisov, ale to nepomohlo. Jediné, čo sa podarilo dosiahnuť je, že pomník nebude odstránený za hulákania davu, ale bude prenesený do mestského múzea, prisľúbil  starosta Sitky Garry Pitken.

Nápis na pamätníku Baranovovi znie: „Aby sme mohli v tejto oblasti prebývať navždy v pokoji a mieri“  (That we may dwell in anmity and peace forever in this region). „Večný mier“ sa nekonal. Američania po prvýkrát znesvätili pamätník v roku 1989, potom opäť v roku 2013.

Prečo Rusko predalo Aljašku Amerike?

Mimochodom, vďaka Baranovovi, ktorý v rokoch 1790-1818  slúžil ako generálny riaditeľ Rusko-americkej spoločnosti,  sa na Aljaške objavili  prvé lodenice, trhy, nemocnice, knižnice, remeselnícke dielne, tehelne,  zlievarenské závody, pravoslávne kostoly,  seminár, zaviedli sa poľnohospodárske technológie … S Rusmi prišla na Aljašku civilizácia.

Spočiatku bol postoj Indiánov – Tlingitov k Rusom nepriateľský. Prvý krát na skupinu Rusov a Aleutov, medzi  ktorými sa nachádzal aj Baranov,  zaútočili Indiáni v roku 1793, napriek tomu, že k mierovým kontaktom došlo už skôr, vtedy, keď bol Indiánom ako dar odovzdaný medený kríž a obraz ruského panovníka.

Tlingitovia boli najbojovnejšími národom na Aljaške („horší než najdivokejšie zvieratá“, uviedli Rusi), držali pod kontrolou susedné kmene a netolerovali konkurentov. Neboli spokojní s tým, že mierumilovní Aleutčania, ktorými pohŕdali, začali hľadať ochranu u Rusov. Aby zhoršili situáciu, Tlingitovia chytali Aleutov a odrezávali im hlavy. Aj tú  najmenšiu hádku považovali  Tlingitovia za potupu ich  kmeňovej hrdosti a reagovali tak, že zabili osadníkov, ktorí sa do hádky ani nezapojili. Dôvodom vraždy by mohlo byť dokonca odmietnutie Rusov splniť nejakú obyčajnú prosbu tlingitských vodcov.

Ako chcú USA pomocou Grónska a tunela pod Beringovým prielivom odtrhnúť Čukotku od Ruska (Dmitrij Minin)

V čase, keď prišli Rusi , Tlingitovia už obchodovali s americkými podnikateľmi.  Američania sa vyhrážali Indiánom úplným zastavením ekonomických  vzťahov, ak nevyženú Rusov. To všetko viedlo k tomu, že Aljašku v rokoch 1802 až 1805 zaplavil celý rad veľkých rusko-tlingitských konfliktov, počas ktorých Indiáni zaútočili na Michajlovskú pevnosť na ostrove Sitka a v lese  zabil dve skupiny ruských lovcov.

V roku 1804 Rusi znovu dobyli Sitku a z rúk Tlingitov oslobodili zajaté ženy – Aleutčanky. V tejto bitke bol Baranov zranený.  Neskôr sa tu na jeho príkaz postavilo mesto Novoarchangeľsk – hlavné mesto ruskej Aljašky.

Nepriateľstvo Indiánov voči Rusom podnecovali aj chamtivé činy niektorých ruských obchodníkov. Úradník z Rusko-americkej spoločnosti, vedec – etnograf Kirill Timofejev Chlebnikov, ich  nazýval „ľudia bez cti a dobrej morálky .Aby sa dali veci do poriadku, ruská administratíva poverila kňaza Jána Veniaminova (budúci svätý Innocent Moskovský), ktorého vyslali  na Aljašku, aby zostavil harmonogram lovu tuleňov, tak aby ich počet neklesal a poskytoval jedlo miestnym obyvateľom. Zhýralí obchodníci boli pod kontrolou, počet tuleňov sa zvýšil. Následne bol otec Ján poverený duchovnou starostlivosťou o Tlingitov.

Ideológ anglosaskej elity na ceste z antiutópie k svetovému sprisahaniu (Valentin Katasonov)

Na ostrov  Sitka dorazil uprostred epidémie kiahní. Zabíjanie Rusov začalo znova, Indiáni ich považovali za vinníkov epidémie. Na trhu sa Indiáni snažili predať Rusom jedlo infikované kiahňami. Rusi po očkovaní proti kiahňam  neochoreli ale Tlingitovia umierali po stovkách. Takto sa to opisuje v živote svätého Innocenta Moskovského:  [Tlingitovia] sa nakoniec obrátili na ruských lekárov… s prosbou o ich ochranu pred chorobami. Samozrejme, že ruskí lekári okamžite prišli na pomoc … S pomocou ruských lekárov boli kiahne porazené . 

Svätý Innocent Moskovský

Po tomto sa postoj Tlingitov k  Rusom zmenil. Čoskoro otec Ján pristúpil ku  krsteniu Indiánov. V každom prípade najprv požiadal o povolenie vodcu kmeňa a matku krstenej osoby. Táto úcta k starším sa dotkli Indiánov viac ako akékoľvek kázanie a otec Ján nebol odmietnutý. Keď sa naučil tlingitský jazyk, o. Ján otvára školu pre indiánské a aleutské deti. Po stáročia bojujúci Tlingitovia a Aleuti sedeli v tej istej lavici a učili sa gramotnosti  a Božiemu zákonu. V Tlingitoch za ich odhodlanie a odolnosť o. Ján videl  budúcich kazateľov Pravoslávia v Amerike.

„Ruskí misionári neboli takí [ako Európania] . V ich prítomnosti sme hovorili svojím rodným jazykom, tancovali ľudové tance … v kostole máme Bibliu v miestnych jazykoch“, hovorí  Tlingit menom Cyril, ktorý sa rovnako ako jeho otec pripravuje stať sa kňazom.

„Z divochov robili kresťanov, z nevedomých – vzdelaných. Stavali kostoly, zakladali školy a dodnes lúče kresťanského svetla stále siahajú na Aljašku nie z Washingtonu, ale k našej hanbe z Petrohradu a Moskvy, „ – citované slová zo života svätého Innocenta Moskovského jedným z amerických kongresmanov po kúpe Aljašky Američanmi v roku 1868.

Klimatická zmena: Čo Antarktický „ľadovec súdneho dňa“ znamená pre planétu

Ideologicky agresívne kázne, ktoré je teraz počuť v Amerike (keďže všetci bieli kolonisti zabíjali Indiánov, aj  Rusi na Aljaške boli rasisti a vrahovia!) je zjavným skreslením faktov.

Rusi sa snažili začleniť Tlingitov do štátneho organizácie Ruskej ríše, vyučovať ich gramotnosti a remeslám. Nepodsúvali indiánom prikrývky infikované kiahňami, ako to robili Briti, ale liečili ich proti kiahňam. Neničili potravinové rezervy Indiánov, ale vypracovali štandardizovaný harmonogram lovu morských  tuleňov, aby uspokojili potreby Rusko-americkej spoločnosti a miestneho obyvateľstva.

Nevyužívali otrockú prácu, ale chceli vykúpiť otrokov od aljašských Indiánov, aby slobodne osídlili  Kamčatku a Kurilské ostrovy spolu s ruskými poddanými. Krstili nie ohňom a mečom, ako Portugalci a Španieli, ale láskavým slovom a so súhlasom miestnych vodcov. Domorodcov nevyháňali preč, ale volali do práce a ženili  sa s miestnymi ženami. Dokonca aj manželka Alexandra Baranova bola indiánka – pre guvernéra – Európana to bola nemožná vec! Žiadna z európskych koloniálnych mocností (Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko, Portugalsko, Španielsko) sa nechovala k domorodcom s takou vážnosťou a starostlivosťou ako ruskí kolonisti.

Trumpov zvrat v arktickej stratégii (Dmitrij Minin)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info