Kde dovolenkujú naši politici?

"Domáca dovolenka vyzerá ešte horšie, ako keby ste išli do Chorvátska,“ povedal poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD). Dodal že prvý raz si na Slovensku uvedomuje, „ako je nás veľa“.


V auguste politici odchádzajú na dovolenky, schôdza parlamentu naplánovaná nie je. Poslanci sa majú stretnúť v pléne národnej rady 16. septembra. Zákonodarci, ktorých oslovila agentúra SITA, sa chystajú oddychovať na Slovensku z dôvodu obavy pred ochorením COVID-19. Voľno má aj vláda, konkrétne do 11. augusta.

Na riadnom rokovaní sa zíde v stredu 12. augusta 2020. Tlačový a informačný odbor úradu vlády uviedol, že vláda je pripravená zasadnúť kedykoľvek, ak si to situácia vyžiada.

Premiér Igor Matovič ešte nevie, či bude dovolenkovať. „Asi dvakrát po dve minúty som sa nad tým zamyslel a vyhodnotil som to tak, že by som mal. Potom so to vzdal s tým, že dôležitejšie sú iné veci. Ideme v kuse od predvolebnej kampane, tak asi bola potrebná. Uvidím,“ povedal agentúre SITA premiér.

Kritika vlády: „Banda plagiátorských šašov“ a práca pre psychoanalytika?
Dianie na slovenskej politickej scéne je predmetom záujmu nielen doma, ale i v zahraničí. A ozývajú sa aj kritické hlasy. Viliam Buchert z českého Reflexu napísal ostrý komentár k doterajšiemu pôsobeniu Matovičovho kabinetu. Bývalý kandidát na... Čítať ďalej
25 | 07 | 2020 | Natália Sollárová


Poslanec vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Jozef Bubnár povedal, že s rodinou mal sen ísť k moru, pretože už tri roky pri ňom nebol. „Ale z dôvodu zodpovednosti a efektivity času zostaneme v Tatrách. Mali by sme tam ísť na minimálne trojdňový pobyt v auguste. Mám ešte maličké deti, im je jedno, aké prostredie zmenia. Hlavne, nech majú nejakú zábavu,“ doplnil.

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini sa najbližšie týždne bude venovať zbieraniu podpisov spojených s kampaňou za vznik strany Hlas – sociálna demokracia. „O dovolenke začne rozmýšľať až po 15. auguste,“ uviedla Patrícia Medveď Macíková z kancelárie podpredsedu parlamentu.

Šéf klubu Sme rodina Peter Pčolinský uvažoval nad dovolenkou v Chorvátsku, ale nakoniec svoje zámery zmenil. Povedal, že ochorenie Covid-19 berie ako výkričník. „Človek nikdy nevie, ale nepovažujem Chorvátsko za rizikovú krajinu. Budeme na Slovensku. Ako východniar budem na Domaši,“ poznamenal.

Cesty druhej triedy už nebudú zadarmo, na stovkách nových komunikácii sa bude platiť mýto
25 | 07 | 2020 | Jaroslav Fabok


Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí) povedal, že mal vopred jasno, či bude dovolenkovať na Slovensku. „Nevrátil som sa po 25 rokoch pobytu v zahraničí, aby som išiel na dovolenku zase do zahraničia. Aj pred koronakrízou som sa tešil, že budem chodiť po Slovensku a objavovať kúty, ktoré nepoznám. Manželka mi na Vianoce darovala pobyt na Morskom oku na východe,“ priblížil svoje plány. Časť dovolenky strávi v Nízkych Tatrách a zvyšok pôjde na východ Slovenska. Dodal, že už dostal varovanie o preplnených diaľniciach či jazerách, čo ho nepotešilo.

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) povedal, že vôbec nevie, či zostane doma alebo sa vydá do cudziny. „Keď som telefonoval po rôznych hoteloch, tak som zistil, že doma je to možno horšie ako v zahraničí. Nechcem hovoriť o Liptovskom Jáne, ktorý je úplne preplnený, nechcem hovoriť o Nízkych Tatrách, kde je to totálne preplnené. Domáca dovolenka vyzerá ešte horšie, ako keby ste išli do Chorvátska,“ mienil Jarjabek.

Dodal že prvý raz si na Slovensku uvedomuje, „ako je nás veľa“. Výzvy vládnych činiteľov k domácim dovolenkám sú podľa neho fajn, ale má pochybnosti, či je skutočne bezpečnejšia domáca dovolenka, alebo tá v zahraničí, kde nie sú plné pláže.

Potlesk pre podvodníka
Koaliční poslanci tlieskali Matovičovi po priznaní sa k porušeniu zákona. Čítať ďalej
23 | 07 | 2020 | Arpád Németh


Na rozdiel od minulých rokov poslanci tento rok nemajú dvojmesačnú letnú pauzu od rokovanií v parlamente. Od ustanovujúcej marcovej schôdze strávili doteraz v parlamente 35 rokovacích dní. Po prázdninách sa ďalšia riadna schôdza začína 16. septembra. Schôdze výborov sú plánované od 2. septembra. Do konca roka 2020 by mali poslanci stráviť v národnej rade 29 rokovacích dní.

Zákonodarci sa pri výkone svojej práce neriadia Zákonníkom práce a teda ani nemajú klasické dovolenky ako bežní zamestnanci. Parlament podľa ústavy zasadá neustále. Pre poslancov je pri odmeňovaní určujúci zákon o platových pomeroch ústavných činiteľov a zákon o rokovacom poriadku parlamentu. Ten stanovuje pre poslancov aj sankcie, ak sa bez ospravedlnenia nezúčastnia rokovania výborov alebo pléna národnej rady.

USA a Rusko budú rokovať o vesmírnej bezpečnosti, prvý raz od roku 2013
Spojené štáty a Rusko uskutočnia na budúci týždeň svoje prvé oficiálne bilaterálne rozhovory týkajúce sa vesmírnej bezpečnosti od roku 2013. Iniciatíva prichádza po tom, ako USA obvinili Rusko z nedávneho testovania protidružicovej vesmírnej... Čítať ďalej
25 | 07 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR