HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Nemecku odsúdili po 75 rokoch bývalého nacistického dozorcu

Na snímke 93-ročný bývalý príslušník SS a bývalý dozorca nacistického koncentračného tábora Stutthof Bruno Dey v Hamburgu 17. októbra 2019. / TASR /(AP)

Krajinský súd v nemeckom meste Hamburg uznal vo štvrtok za vinného 93-ročného bývalého príslušníka nacistických oddielov Schutzstaffel (SS) a dozorcu v nacistickom koncentračnom tábore Stutthof, ktorý bol obvinený zo spoluúčasti na vraždách 5232 ľudí a z pokusu o vraždu jedného človeka.

Súd Brunovi Deyovi vymeral dvojročný podmienečný trest na základe legislatívy pre mladistvých páchateľov, keďže v roku 1944 mal iba 17 rokov. Informovala o tom agentúra DPA.

V čase, keď bol Dey dozorcom v Stutthofe, čiže od augusta 1944 do apríla 1945, dochádzalo k vraždeniu ľudí v plynových komorách, ďalších zastrelili alebo zomreli v dôsledku hladu či chorôb. Prokuratúra žiadala pre Deya tri roky väzenia. Podľa nej bol „kolieskom vo vraždiacej mašinérii“.

Hanebná pravda o kolaborácii Poliakov (Svjatoslav Knjazev)

Dey na súde povedal, že o skutočnom rozsahu „ukrutností“ sa dozvedel až počas procesu. Pred vynesením rozsudku sa ospravedlnil „tým, ktorí prišli o život v dôsledku tohto pekelného šialenstva a ich príbuzným“. Zároveň však uviedol, že sa necíti byť vinný. Jeho právnik žiadal oslobodenie s tým, že jeho klient nemal žiadne iné východisko a nemal na výber.

Tento proces súvisiaci so zločinmi nacizmu, ktorý sa konal 75 rokov po skončení druhej svetovej vojny, by mohol byť posledným svojho druhu, napísal denník Der Tagesspiegel. V súčasnosti v Nemecku prebieha 14 vyšetrovaní voči bývalým dozorcom v nacistických táboroch. Či sa však nejaký z týchto prípadov dostane na súd nie je vzhľadom na vysoký vek obvinených isté.

V nacistickom tábore Stutthof vybudovanom východne od v súčasnosti poľského mesta Gdansk prišlo o život viac ako 60.000 ľudí.

Kto nás zradil ešte pred tým, ako začala II.sv vojna… Odtajnené dokumenty SSSR

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info