HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Muž, ktorý zomrel po „COVID párty“: Myslel si, že pandémia je hoax

Ilustračný obrázok / Pixabay

Možno poznáte matky, ktoré organizujú spoločné hranie pri kiahňach, aby sa ich deti nakazili. Niečo podobné sa údajne začalo diať i v Spojených štátoch amerických, ale s tragickejšími dôsledkami. Účastníkmi sú mladí ľudia, ktorí neveria na koronavírus.

Len 30-ročný pacient zomrel v Texase na nový koronavírus potom, ako sa zúčastnil na „COVID párty“. Ako napísal miestny portál news4sanantonio.com, cieľom takýchto stretnutí je presvedčiť sa, či je nákaza reálna. Podľa Jane Applebyovej, vedúcej lekárky z Methodist Hospital v San Antoniu „ide o akciu, ktorú organizuje niekto, kto má diagnostikovaný COVID-19 a jej zámerom je zistiť, či je vírus skutočný a či sa niekto nakazí.“

Dôsledky môžu byť tragické. Mladý človek, ktorý sa dostal do kritického stavu, to tesne pred svojou smrťou oľutoval. Krátko predtým, ako ochoreniu podľahol, sa pozrel na zdravotnú sestru a povedal jej vety, ktoré lámu srdce. „Myslím, že som urobil chybu. Myslel som si, že to bol hoax, ale nebol,“ citovala jeho posledné slová Applebyová.

Imunita po prekonaní koronavírusu je už za pár mesiacov fuč

Lekárka sa rozhodla tieto informácie zverejniť nie preto, aby ľudí strašila, ale aby si všetci, najmä mladšie vekové skupiny, uvedomili, že riziko skutočne existuje. Vírus je podľa nej vážny a ľahko sa šíri. Miera pozitivity pritom v ich okrese znepokojivo narastá. V priebehu pár týždňov stúpla z 5 na 22 percent. Niekoľko pacientov vo veku 20 až 30 rokov bolo v spomínanej nemocnici vo vážnom stave.

O prípade písal aj The Guardian. Výzva na opatrnosť prišla v čase, keď Texas pokračuje v lámaní rekordov v počte potvrdených prípadov a úmrtí súvisiacich s týmto ochorením. „Prosím, noste rúško, zostaňte doma, ak môžete, vyhnite sa skupinám ľudí a dezinfikujte si ruky“, apelovala Applebyová vo svojom krátkom videu.

Čo bude s koronavírusom? Profesorka naznačila štyri možné scenáre

Podľa správy, ktorú priniesli The New York Times, odborníci v oblasti zdravotníctva a predstavitelia verejnej správy majú pochybnosti o tom, či sú „COVID párty“ skutočné. Noviny sa pokúsili vyjadrenie lekárky overiť, ale nezískali žiadne informácie, ktoré by udalosť mohli potvrdiť alebo vyvrátiť.

Nemocnica z dôvodu zachovania citlivých údajov odmietla pacienta verejne bližšie identifikovať. Rodina zosnulého údajne neodpovedala na niekoľko žiadostí na rozhovor. Vzhľadom na istý skepticizmus okolo prípadu, hovorkyňa dotknutého zdravotníckeho zariadenia Laura Breedenová uviedla, že tam síce nebola, ale „Jane Applebyová je našou vedúcou lekárkou. Verím, že to, čo hovorí, je pravda.“

Zvyšuje náchylnosť na koronavírus farba pleti a nedostatok vitamínu D?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info