HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Počas vlády Smeru sa rodine Kičurovcov darilo

Robert Fico a bývalý šéf SŠHR Kajetán Kičura, Zdroj: TASR

Kajetán Kičura nebol jediný z rodiny Kičurovcov, ktorému sa počas vlád Smeru v štátnej správe darilo. Známe sú aj mená Konštantína Kičuru a jeho syna Andreja Kičuru. 

Podľa týždenníka Plus 7 Dní stál Konštantín Kičura, ktorý je zrejme starším bratom Kajetána Kičuru, osem rokov na čele Dozornej rady Zvolenskej teplárenskej a.s.. Za teplárenskou stojí akciová spoločnosť MH Manažment, ktorá je od roku 2016 nástupcom bývalého Fondu národného majetku. Ten bol spájaný s viacerými kauzami, vrátane Gorily. 

Konštantín Kičura, rovnako ako Kajetán Kičura na čele Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHS), post obsadil v roku 2012, v prvých mesiacoch jednofarebnej vlády Smeru. V štátnej akciovke pôsobil až do roku 2016. Do funkcie však bol zvolený opäť a vzdal sa jej až k 31. januáru 2020. Hoci mu funkcia zanikla aj zo zákona, podľa obchodného registra na pozícii figuruje stále. 

Virológ: Treba byť rozumný a miesto zahraničia zostať doma

Meno Kičura bolo v minulosti medializované aj v iných súvislostiach. Firma Marketing Netforce, v ktorej pracoval syn Konštantína Kičuru Andrej Kičura, dostala v roku 2013 zákazku od štátneho prepravcu ropy Transpetrol a. s..

Súkromná firma sa mala starať o webové stránky štátnej akciovky a podľa zmluvy mala za túto službu zinkasovať 47-tisíc eur. Podľa odborníkov si ale bolo v tej dobe možné takéto práce objednať aj za menej peňazí. Špecialisti hovorili o desiatich tisícoch eur pričom stále mohlo ísť o dobrý zárobok. 

Kajetán Kičura, ktorého meno sa začalo na verejnosti častejšie skloňovať pred niekoľkými mesiacmi, je v súčasnosti obvinený z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Naposledy sa ho zastal šéf Smeru Robert Fico, ktorý tvrdí, že na jeho obvinenie neexistuje žiadny dôvod. 

Vo veku 91 rokov zomrel skladateľ Ennio Morricone (aktualizácia)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info