Tržby za ubytovanie a stravovanie môžu klesnúť o polovicu, o prácu môže prísť tretina ľudí
06 | 07 | 2020 I SITA

Zväz cestovného ruchu SR (ZCR) očakáva, že tržby ubytovacích a stravovacích zariadení v dôsledku koronakrízy môžu tento rok klesnúť o viac ako 50 percent, teda zhruba o vyše 500 miliónov eur. O prácu môže prísť viac ako tretina, čiže 38-tisíc pracovníkov hotelov, penziónov, reštaurácií, kaviarní a iných stravovacích prevádzok.


O kritickej situácii v odvetví a chýbajúcich opatreniach vlády rokuje Zväz cestovného ruchu SR v pondelok dopoludnia v Bratislave na mimoriadnom valnom zhromaždení spolu so zástupcami rôznych aj nečlenských organizácií. Hlavnou témou sú prioritné opatrenia štátu na pomoc a reštart služieb cestovného ruchu.

"Práve teraz, na začiatku letnej sezóny a prázdnin, potrebujú tisíce malých zamestnávateľov a ich zamestnanci vedieť, či môžu rátať s podporou štátu. V opačnom prípade bude situácia výrazne horšia a naplnia sa negatívne scenáre," povedal prezident ZCR Marek Harbuľák, ktorý je zároveň generálnym manažérom Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

V prvom polroku 2020 riešila NAKA korupciu v hodnote 12 miliónov eur
Počas prvých šiestich mesiacov tohto roku vykonala Národná kriminálna agentúra (NAKA) 96 policajných akcií, z ktorých bolo 26 zameraných na korupčnú trestnú činnosť. Čítať ďalej
06 | 07 | 2020 | SITA


Cestovný ruch je najviac postihnutým sektorom ekonomiky v dôsledku opatrení štátu proti koronavírusu od marca tohto roka. Na základe údajov Štatistického úradu SR len v marci a apríli prišlo o prácu v ubytovacích a stravovacích zariadeniach vyše desaťtisíc ľudí - kuchárov, čašníkov a servírok, chyžných a recepčných.

Prevádzkovatelia v cestovnom ruchu očakávajú najmä zníženie dane z pridanej hodnoty na služby v odvetví, ako aj to, že štát bude uhrádzať za zamestnancov časť rekreačného príspevku. Ministerstvo dopravy a výstavby SR už avizovalo, že pripravilo predbežný návrh, aby štát preplácal zamestnávateľom 55 % z príspevku na domácu rekreáciu v maximálnej výške 500 eur ročne.

Nárok na príspevok v podnikoch a organizáciach s 50 a viac zamestnancami by už mali mať všetci zamestnanci, s výnimkou tých v skúšobnej lehote. V súčasnosti platí, že musia u zamestnávateľa pracovať minimálne dva roky, aby mohli o príspevok požiadať. Zväz cestovného ruchu SR združuje trinásť asociácií, združení, organizácií a firiem v tomto odvetví.