HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

USA chcú s Ruskom súperiť o Severnú morskú cestu

ľadoborec
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Podľa ruského politológa Andreja Koškina si Američania uvedomili, že bohatstvo Arktídy začína byť vďaka klimatickým zmenám omnoho prístupnejšie. Uviedol portál Nation-news.ru.

Americký prezident Donald Trump nariadil vypracovanie programu výstavby ľadoborcov pre Arktídu a Antarktídu. Flotila by mala pozostávať z ťažkých lodí a lodí strednej triedy. Presný počet lodí však ešte nebol stanovený.

Vláda USA musí teraz posúdiť riziká spojené s prevádzkou flotily, ktorá by mala pozostávať z najmenej troch ľadoborcov rôznej veľkosti. Trump nariadil, aby budúce ľadoborce používali buď medzinárodné alebo už existujúce americké základne.

K plánom USA sa vyjadril člen Asociácie vojenských politológov a vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity G. V. Plechanova Andrej Koškin.

Minister Korčok pozval S. Lavrova na Slovensko

„V súvislosti s klimatickými zmenami vo svete sa Arktída začala postupne otvárať. Ľad sa pomaly roztápa a rozsiahle prírodné bohatstvo, ktoré je v Arktíde, začína lákať svojou dostupnosťou. Prirodzene všetky arktické štáty sú si vedomé týchto veľkých príležitostí. USA zároveň vidia, že Rusko, ktoré má najširší záber vplyvu v arktických zemepisných šírkach, je zo všetkých najlepšie pripravené. Najmä, čo sa týka zaistenia bezpečnosti v týchto oblastiach,“ objasnil Koškin.

USA sa podľa neho konečne „prebudili“. Zrazu zistili, že majú iba dva použiteľné ľadoborce. Pričom naopak Rusko už má skutočne rozvinutú a vybavenú flotilu. Teraz Trump rieši situáciu narýchlo. USA by radi Rusku „odobrali“ celú Severnú morskú cestu. Na to však potrebujú silu. To podľa Koškina vysvetľuje Trumpovo zvýšené úsilie ohľadom stavby ľadoborcov.

Námorné sily USA zakážu používanie bojovej vlajky Konfederácie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info