HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V ruskom Jakutsku vytvorili ministerstvo pre rozvoj Arktídy

TASR

 Moskva 31. decembra (TASR) – Ministerstvo pre rozvoj Arktídy a otázky národov severu založili v Jakutsku (Republika Sacha) na východe Ruskej federácie. Na Twitteri to v nedeľu oznámil jakutský prezident Ajsen Nikolajev. Informovala o tom agentúra TASS.

Agendou nového ministerstva by mala byť otázka komplexného rozvoja všetkých ruských severných teritórií. Dôraz by mal byť nateraz kladený na vybudovanie infraštruktúry okolo tzv. severnej morskej cesty, rekonštrukciu prístavov a dobudovanie modernej lodenice v mestečku Žataj.

Popritom by sa malo nové ministerstvo zamerať taktiež na rozvoj tradičných sektorov miestneho hospodárstva, akými sú chov sobov a rybolov.
Severná morská cesta predstavuje potenciálnu skratku v porovnaní s tradičnou trasou cez Suezský prieplav v Egypte alebo okolo Mysu dobrej nádeje v Juhoafrickej republike. Záujem o novú cestu vzrástol v súvislosti s ubúdajúcim ľadom.

Využívanie trasy cez ďaleký sever ruskej arktickej oblasti by skrátilo lodnú nákladnú dopravu medzi Áziou a Európou o zhruba 40 percent a spoločnostiam by výrazne ušetrilo aj výdavky na pohonné hmoty, domnievajú sa odborníci.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info