fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Taliban stále udržuje vzťahy s al-Káidou, vyplýva zo správy OSN

Na archívnej snímke z 28. mája 2019 hovorca Talibanu Suhail Šahín hovorí s novinármi v Moskve. FOTO TASR/AP

Afganský Taliban stále udržiava úzke vzťahy s teroristickou sieťou al-Káida, a to aj napriek podpísaniu mierovej dohody so Spojenými štátmi, v ktorej sa obe strany zaviazali bojovať proti militantným skupinám. Vyplýva to z novej správy Organizácie Spojených národov (OSN) zverejnenej v utorok.

USA a Taliban podpísali vo februári mierovú zmluvu v Katare. Jej cieľom je umožniť postupný odchod amerických vojakov z Afganistanu po 19 rokoch a vydláždiť cestu medziafganským rokovaniam, ktoré by mali ovplyvniť politickú budúcnosť krajiny.

Na základe dohody Taliban prisľúbil, že bude bojovať proti teroristickým skupinám vrátane al-Káidy, ktorej kedysi poskytovali útočište a zabráni tiež militantom, aby využívali afganskú pôdu na organizovanie útokov proti Spojeným štátom.

Počas protestov v USA postrelili 4 policajtov

Za posledné mesiace zomrelo viacero významných predstaviteľov al-Káidy, avšak mnoho prominentných lídrov skupiny, kedysi vedenej Usámom bin Ládinom, stále ostáva v Afganistane, informoval výbor OSN, ktorý správu vypracoval. Tá tiež okrem iného uvádza, že títo lídri pokračujú v udržiavaní vzťahov s Hakkáního sieťou, odnožou Talibanu a navyše stále zohrávajú významnú rolu pri operáciách Talibanu. Obe skupiny pritom naďalej spája džihád, teda svätá vojna proti inovercom, ako aj spoločná história.

Samotný Taliban sa k novej správe z dielne OSN zatiaľ nevyjadril.

Rusko chce prinútiť západné médiá, aby na ruskom území hrali podľa ruských pravidiel

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info