fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

‚Sme zdesení‘: Americká polícia nerešpektuje práva novinárov (125 prípadov)

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Americká polícia porušila ústavu zatknutím a násilím voči novinárom, ktorí spravodajsky pokrývali demonštrácie proti polícajnej brutalite v USA. Po zhromaždeniach nasledovali nepokoje vo veľkých mestách. Informuje spravodajský portál RT.

„Sme zdesení pokračujúcim používaním tvrdých ba priam až násilných akcií polície proti novinárom, ktorí vykonávajú svoju prácu. Ide o priame porušovanie slobody tlače, čo je základná ústavná hodnota Spojených štátov,“ uviedol programový riaditeľ Výboru na ochranu novinárov Carlos Martinez de la Serna.

Vyzývame miestnych a štátnych úradníkov, aby výslovne oslobodili spravodajské médiá od predpisov o zákaze vychádzania, aby novinári mohli slobodne podávať správy a informovať.

Od 29. mája zaznamenala mimovládna organizácia so sídlom v New Yorku najmenej 125 porušení základných práv a slobôd, vrátane 20 zatknutí, proti novinárom, ktorí pokrývali spravodajstvo dianie v spoločnosti a sledovali protesty vyvolané smrťou neozbrojeného černocha Georgea Floyda, počas brutálneho policajného zatknutia.

Nemecký minister Maas: Pokojné protesty v USA sú „viac než legitímne“

Polícia zasiahla „tucty ďalších“ novinárov slzným plynom, korením alebo gumovými guľkami, a to aj potom, čo vystavili svoje novinárske karty, uviedol CPJ s odvolaním sa na rôzne zdroje. Toto vyhlásenie prišlo po tom, ako miestne a medzinárodné médiá informovali, že ich novinári boli napadnutí počas protestných zhromaždení a následného chaosu.

Minulý týždeň boli dvaja členovia televízneho štábu agentúry Reuters zasiahnutí gumovými projektilmi v Minneapolise v štáte Minnesota. Rovnako reportér ruskej agentúry RIA Novosti patril medzi tých, ktorí boli v tom istom meste zatknutí. Štáb spravodajstva CNN bol dokonca zatknutý v priamom prenose počas vysielania, kedy pokrývali spravodajstvo z aktuálneho diania počas nepokojov.

Guvernér Minnesoty Tim Walz sa napokon ospravedlnil CNN za zadržanie jeho štábu. „Beriem plnú zodpovednosť. Nie je absolútne žiadny dôvod, aby sa niečo také stalo, “  povedal. Novinári boli prepustení krátko po ich zatknutí.

https://www.hlavnydennik.sk/2020/06/02/usa-obvinili-zimbabwe-zo-zasahovania-do-vnutornych-zalezitosti-krajiny-ti-vsak-o-tom-nic-nevedia/

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info