fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Matovičovi sa nedarí dodržiavať sľuby o transparentnosti. Kazia mu to Kollárovci

Podpredseda vlády legislatívu Štefan Holý, Zdroj: SITA/Jana Birošová

Sľuby Igora Matoviča (OĽaNO) a celej vlády o transparentnosti narúša vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Holého firma podpísala v roku 2018 zmluvu na analýzu pre Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) za 300-tisíc eur. Analýzu, na ktorú sme sa zložili všetci, však teraz odmietajú zverejniť.

Holého meno sa najskôr skloňovalo v súvislosti s postom ministra dopravy. Podľa Aktualít bol však politik nežiaducou osobou a napokon bol do funkcie nominovaný Andrej Doležal. Holého firma Noesis Strategies si totiž v roku 2018 od ŽSR vypýtala stovky tisíc za utajenú analýzu.

ŽSR odmietli analýzu zverejniť aj napriek žiadosti Aktualít podľa infozákona. K celej veci sa nevyjadril ani premiér Matovič či Holého hnutie Sme rodina. Nová vláda sa pritom vo svojom programovom vyhlásení zaštiťuje transparentnosťou a etikou.

Dva krízové štáby, konzílium a Matovič. Kto vlastne riadi krajinu?

„Zásadným prvkom profesionálnej a nezávislej štátnej správy je transparentnosť a etika,“ zdôrazňuje programové vyhlásenie vlády, v ktorom je slovo „transparentný“ vo všetkých jeho podobách použité 90-krát.

ŽSR analýzu za 300-tisíc eur utajuje aj po tom, ako sa Holý dostal do funkcie podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie. Štátna spoločnosť argumentuje tým, že ide o autorské dielo a spoločnosť, ktorá ju vypracovala, nedala súhlas na jej zverejnenie.

Ako jediný sa vyjadril Doležalov rezort dopravy, ktorý v odpovedi zdôrazňuje, že transparentnosť je dôležitá. „Minister dopravy uznáva otvorenú a transparentnú komunikáciu s verejnosťou, a to najmä s ohľadom na verejný záujem a použitie verejných zdrojov. Zároveň berie na vedomie, že podľa autora analýzy ide o autorské dielo, na sprístupnenie ktorého nedáva súhlas,“ napísal pre Aktuality.sk odbor komunikácie ministerstva.

Anonymous sa zapojili do protestov v USA. Hackli stránku polície aj policajné rádiá

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info