fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Je ideálny čas na vyšetrenia pacientov, tvrdí Krajčí

Ilustračné foto: TASR

Je ideálny čas na vyšetrenia pacientov. Na tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Dá sa podľa neho povedať, že koronavírus je na Slovensku potlačený.

Povzbudil preto pacientov, aby sa nebáli a absolvovali vyšetrenia. Ministerstvo zdravotníctva podľa jeho šéfa podnikne všetky kroky pre to, aby sme čo najlepšie zvládli súčasnú situáciu a aby pacienti dostali zdravotnú starostlivosť, na ktorú majú nárok. „Zdravotnú starostlivosť je možné v súčasnosti poskytovať takmer v plnom štandarde,“ dodal.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová verí, že sa podarí nájsť cestu, aby pacienti neblúdili systémom. Aj v rámci uvoľňovania koronakrízy by podľa nej mali vedieť, ako majú postupovať. „Využite možnosť ísť na preventívne prehliadky či vyšetrenie,“ apelovala na pacientov. Zároveň ich požiadala, že ak ich v prípade plánovaných operačných zákrokov nestíha kontaktovať samotné pracovisko, majú tak urobiť sami.

Predseda ĽSNS trvá na tom, že ľuďom dával skutočné peniaze a nie symboly

Ako Krajčí pripomenul, ambulancie už môžu poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Objednanie na vyšetrenie je nevyhnutné telefonicky alebo elektronicky. Odporúča sa prítomnosť najviac troch pacientov v čakárni, ktorí musia mať na tvári rúška.

Pred zákrokom v nemocniciach nie je povinný test na Covid-19. Pacient sa však testuje v prípade, že mu test indikuje lekár, ktorý vykonáva predoperačné vyšetrenie. O termínoch a zákrokoch rozhoduje lekárske konzílium tej ktorej nemocnice. Predoperačné vyšetrenia už zároveň môžu robiť všeobecní lekári alebo internisti.

Šéf rezortu zdravotníctva tiež uviedol, že nemocnice stále realizujú triáže pacientov, dostali však povolenie, že triážne stany môžu zbaliť. Sú totiž podľa neho personálne aj materiálne náročné. Pripomenul tiež, že reprofilizačné schémy zatiaľ nie sú aktivované a nemocnice môžu využívať celý svoj lôžkový fond. V súčasnosti sú podľa Krajčího vyhradené lôžka pre pacientov s koronavírusom len v stave pripravenosti.

Pellegriniho výzva Ficovi je príležitosťou na rozvoj vnútrostraníckej demokracie, tvrdí Štefančík

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info