Stranám SaS a Za ľudí premiérov návrh na kriminalizáciu protestov nevonia
25 | 05 | 2020 I TASR

Predsedníčky poslaneckých klubov SaS Anna Zemanová a Za ľudí Jana Žitňanská by pri protestoch uprednostnili diskusiu pred reštrikciami. Skonštatovali to v súvislosti s nedeľňajším (24. 5.) vyjadrením premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na sociálnej sieti k plánovanému protestu zástupcov fitnescentier.


Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš pre TASR povedal, že vyjadrenie premiéra nevnímal ako ultimátum či vyhrážky. "Ja som to skôr vnímal ako gesto, ponuku spolupráce," podotkol. "Sama za seba si nemyslím, že je toto správne riešenie. Myslím si, že je potrebné diskutovať a vypočuť si názory ľudí," uviedla pre TASR Žitňanská.

Podľa vlastných slov vníma aj to, že zablokovanie cesty spôsobí nepríjemnosti aj iným ľuďom. Poukázala však na to, že aj iné osobnosti v minulosti využívali právo na podobné protesty. "Som zástancom dialógu pred reštrikciou," dodala.

Matovič: Blokovanie kľúčových ciest by malo byť trestným činom (aktualizácia)
Matovič zvažuje podporu pre fitness centrá a ďalšie zariadenia vnútorných športov v podpore napríklad permanentiek. Čítať ďalej
25 | 05 | 2020 | Peter Haluza, TASR


Vyjadrenie premiéra na sociálnej sieti Zemanová nepovažuje za šťastné. "Ľudia majú právo protestovať a vyjadriť svoj názor akýmkoľvek spôsobom a vyjadriť sa k rozhodovaniu vlády," skonštatovala s tým, že ako koalícia si budú musieť zvyknúť na to, že budú častejšie svedkami aj takýchto deklaratívnych názorov občanov na rôzne opatrenia a situácie. "Určite, diskusia a dialóg je najvhodnejšia cesta," poznamenala.

Šipoš podotkol, že každý má legitímne právo protestovať, združovať sa, vyjadriť svoj názor. "Ale nejakým spôsobom začať cielene systematicky blokovať diaľnice nie je správne," povedal. V súvislosti s prípadným zákonom, ktorým by sa takéto konanie mohlo stať trestným činom, dodal, že bude závisieť od dohody na koaličnej rade.

Slováci sa húfne hrnú do daňových rajov
Takéto nárasty presunu podnikateľských aktivit zo Slovenska do daňových rajov sme naposledy videli približne pred desiatimi rokmi, hovorí analytička. Čítať ďalej
25 | 05 | 2020 | SITA


Na otázku, či by to nebolo okliešťovanie práv, odpovedal, že v prípade, ak by podobný spôsob protestu niekto cielene a systematicky zneužíval, čím by ohrozoval slobodu iných, bolo by potrebné prijať opatrenia. "Prichádza do úvahy toto riešenie ako jedno z možných. Samozrejme, nie teraz, rýchlo, ale hovorím o dlhodobom alebo častom zneužívaní takéhoto nástroja," zdôraznil.

Matovič v nedeľu na sociálnej sieti uviedol, že ak budú majitelia fitnescentier blokovať v pondelok diaľnicu, predloží návrh zákona, ktorý takéto konanie urobí trestným činom. Ak D1 blokovať nebudú, navrhne ich odškodnenie. Zdôrazňoval tiež, že o otvorení fitnescentier rozhodne iba konzílium odborníkov.

Podľa ústavného právnika by kvôli Lipšicovi nemenili zákon ani v Zimbabwe
Diskusia o zmene zákona pri voľbe generálneho prokurátora naberá na intenzite a do centra pozornosti sa v tomto kontexte dostal Daniel Lipšic. Podľa ústavného právnika Jána Drgonca však zmena zákona kvôli Lipšicovi nie je dobrým ťahom. Problémy... Čítať ďalej
25 | 05 | 2020 | Jaroslav Fabok