Hoci má Špecializovaný trestný súd vysokú úspešnosť, končia na ňom iba prípady malej korupcie
11 | 05 | 2020 I SITA

Hoci má Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) vysokú úspešnosť v rozhodovaní o prípadoch korupcie, končia na ňom iba malé prípady.


V rozhovore v rámci cyklu virtuálnych prednášok o demokracii, ktoré organizuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), to uviedol Michal Piško, projektový koordinátor Transparency International Slovensko (TIS).

Podľa Piška má ŠTS v súdnych konaniach týkajúcich sa korupcie úspešnosť vyše 90 percent. Pred ŠTS sa ročne dostane niekoľko desiatok prípadov korupcie, čo analytik TIS považuje za nedostatočné. Väčšina prípadov sa pritom týka malej korupcie. Za hlavnú príčinu súčasného stavu považuje Piško nedostatočnú činnosť generálnej prokuratúry.

Práve generálna prokuratúra stojí medzi políciou a súdmi. Od vyšetrovateľov policajných zložiek preberá dôkazy a vyhodnocuje prípadné podanie súdnej žaloby. V prípadoch veľkej korupcie podľa projektového koordinátora TIS najvyšší orgán prokuratúry zlyháva, a preto sa na ŠTS nedostávajú prípady vrcholovej korupcie.

"Nezničila nás korona, nezničia nás ani hygienici," píše poslanec OĽaNO
"Do boja!!! Zdá sa, že hygienici zobrali svoj boj s korona vírusom až prehnane horlivo a rúbu hlava-nehlava," vyzýva Matovičov stranícky podriadený poslanec Peter Kremský. Čítať ďalej
11 | 05 | 2020 | Peter Haluza


„ŠTS aktuálne rieši iba prípady malej korupcie. Často ide o prípady úplatkov v podobe darovania vína, orieškov alebo hotovosti vo výške 10 či 20 eur. Až 60 percent prípadov, ktoré ŠTS súd riešil za posledné volebné obdobie, sa týkalo korupcie v sumách nižších ako 500 eur,“ povedal Michal Piško.

Súčasný stav prokuratúry podľa neho dokumentuje aj fakt, že v predošlom volebnom období nebol za korupciu odsúdený ani jeden politik, prokurátor alebo sudca.

Kvietik si ako „gestor“ vyberania úplatkov v kauze Dobytkár budoval luxusné sídlo
Syn legendárneho herca Štefana Kvietika Martin Kvietik čaká v priebehu vyšetrovania kauzy Dobytkár vo väzbe. V úplatkárskej megakauze Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) mal pôsobiť ako „stranícky gestor“, medzitým si kúpil a rekonštruoval... Čítať ďalej
11 | 05 | 2020 | Jaroslav Fabok


„Aj keď vieme, že prichádzalo k obrovským zlyhaniam, tieto prípady sa nedostávali pred ŠTS. Ani ministri za Slovenskú národnú stranu Marián Janušek a Igor Štefanov napokon neboli odsúdení za korupciu, pretože sa im ju nepodarilo dokázať. Boli odsúdení za zneužitie právomocí a machinácie pri verejnom obstarávaní,“ uviedol Piško.

Projektový koordinátor TIS dodáva, že posledným politikom na Slovensku, odsúdeným za korupciu, naďalej ostáva exprimátor Čadce Jozef Pohančeník, ktorého v roku 2005 odsúdili za prijímanie úplatku vo výške 50-tisíc eur.

Kvôli KTAG som neodišiel, je to politický proces proti mojej osobe, hovorí Kiska
Exprezidenta Andreja Kisku v najbližšom čase zrejme na čele strany Za ľudí nahradí niektorý z jeho straníckych kolegov. Podľa jeho slov by strana v najbližších voľbách mohla získať aj 10 percent. Čítať ďalej
11 | 05 | 2020 | Jaroslav Fabok