Netopiere prenášajúce koronavírusy chráni pred ochorením "super imunita"
09 | 05 | 2020 I SITA

Úlohu v prenose koronavírusov na iné druhy zrejme zohráva stres, ktorý netopierom spôsobujú mokré trhy, iné choroby a pravdepodobne aj strata prirodzeného prostredia.


Vedecký tím z kanadskej University of Saskatchewan (USask) zistil, ako je možné, že netopiere prenášajú koronavírus spôsobujúci blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) bez toho, aby ochoreli. Ich výskum by pritom mohol pomôcť objasniť, ako dokážu koronavírusy prenášané netopiermi preskočiť na iné zvieratá a na ľudí.

Vedci predpokladajú, že koronavírusy spôsobujúce MERS a SARS (ťažký akútny respiračný syndróm), a najnovšie aj koronavírus SARS-CoV-2, spôsobujúci ochorenie COVID-19, pochádzajú od netopierov. Napriek tomu, že tieto vírusy môžu spôsobiť vážne, a často až smrteľné ochorenia u ľudí, netopiere sa zdajú z dosiaľ neznámych príčin bez ujmy.

Hekeri púšťali poslancom porno
Zoom už čelí viacerým sťažnostiam, keď neznáme osoby prenikli do cudzích videohovorov, pričom zverejnili homofóbne či rasistické príspevky. Čítať ďalej
07 | 05 | 2020 | SITA


"Netopiere sa vírusu nezbavia a napriek tomu neochorejú. Chceli sme zistiť, prečo vírus spôsobujúci MERS nevypne imunitný systém netopiera, rovnako ako ľudský," vysvetlil pohnútky vedcov mikrobiológ Vikram Misra z USask.

V štúdii, ktorú zverejnili v Scientific Reports, tím po prvý raz ukázal, že bunky hmyzožravého netopiera môžu byť celé mesiace nakazené koronavírusom spôsobujúcim MERS vďaka tomu, že sa netopier i vírus adaptovali na spoluprácu.

"Miesto, aby vírus zabil bunky netopiera tak, ako to robí s ľudskými bunkami, vstupuje koronavírus so svojím hostiteľom do dlhodobého vzťahu, ktorý udržiava netopierov unikátny 'super imunitný' systém," opísal Misra s tým, že sa predpokladá, že SARS-CoV-2 funguje podobne.

Výsledky výskumu podľa Misru naznačujú, že úlohu v prenose koronavírusov na iné druhy zrejme zohráva stres, ktorý netopierom spôsobujú mokré trhy, iné choroby a pravdepodobne aj strata prirodzeného prostredia. "Keď imunitný systém netopierov zasiahne stres, naruší to rovnováhu medzi imunitným systémom a vírusom, čo umožní množenie vírusu," vysvetlil.

Ropu možno nebude treba, čínski vedci vytvorili motor na vzdušnú plazmu
Nový revolučný typ motora plánujú najprv využiť v letectve. Informoval portál Life.ru. Čítať ďalej
07 | 05 | 2020 | Preklad: Redakcia HD


"Vidíme, že koronavírus spôsobujúci MERS sa dokáže veľmi rýchlo prispôsobiť istým okolnostiam a aj keď úplne presne nerozumieme, čo sa deje, demonštruje to, ako dokážu koronavírusy tak jednoducho preskočiť z jedného druhu na iný," doplnil Darryl Falzarano z výskumnej organizácie VIDO-InterVac (Vaccine and Infectious Disease Organization - International Vaccine Centre) pôsobiacej na USask. Falzarano vyvinul prvú potenciálnu liečbu proti MERS-CoV a vedie aj snahy VIDO-InterVac o vytvorenie vakcíny proti COVID-19.

Na celom svete dosiaľ potvrdili vyše 3,7 milióna prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2, pričom viac ako 264-tisíc ľudí zomrelo. Koronavírus spôsobujúci MERS potvrdili v roku 2012 u vyše 2 500 ľudí a 868 z nich zomrelo. Proti žiadnemu z nich zatiaľ neexistuje vakcína.

V ďalšom výskume sa tím plánuje zamerať na to, ako sa vírus spôsobujúci MERS adaptuje na infekciu a replikáciu v ťavích a ľudských bunkách. Práve ťavy sú medzihostiteľmi, od ktorých sa MERS preniesol na ľudí. "Táto informácia môže byť kritická pri predpovedaní, aký ďalší netopierí vírus spôsobí pandémiu," skonštatoval Misra.

Moderátorská hviezda Adela Vinczeová: Začínajúca rakovina krčka maternice
Tridsaťdeväťročná Adela Vinczeová mala namále. Nebyť včasného odhalenia zhubnej choroby, mohla už populárna slovenská moderátorka bojovať o holý život! Čítať ďalej
06 | 05 | 2020 | Gabriel Matta