fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Navrhované opatrenia vlády v zdravotníctve sú populistické, páčivé, ale vágne, tvrdí analytik

lekár
Ilustračné foto: Pixabay.com

Rezort zdravotníctva sa podľa analytika spolieha na to, že získa do sektoru výrazne viac zdrojov zo štátneho rozpočtu, komu ich však zoberie, zatiaľ nevedno.

Mnohé body v programovom vyhlásení vlády týkajúce sa zdravotníctva sú vágne a je ťažké zistiť, akým spôsobom ich chce minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a jeho spolupracovníci naplniť. Myslí si to analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. Ako pre TASR doplnil, miestami sú až populistické.

„Charakteristickou črtou programu vlády v zdravotníctve je, že oveľa viac ako zodpovedný prístup k dlhodobej udržateľnosti systému sa uprednostňujú opatrenia, ktoré sú páčivé, možno niekto by ich nazval až populistické, a ktoré si vyžadujú nemalé prostriedky. Opatrení, ktoré by na druhej strane znižovali výdavky, je v PVV ako šafranu,“ uviedol analytik Zachar a doplnil, že problém zadlžovania štátnych nemocníc ako keby ani neexistoval.

Ak by bola dostupná vakcína na COVID-19, zaočkovalo by sa 40,9 percenta Slovákov

Rezort zdravotníctva sa podľa jeho slov priveľmi spolieha na to, že získa do sektoru výrazne viac zdrojov zo štátneho rozpočtu, pričom počíta s „ideálnym nárastom o 0,3 percentuálneho bodu HDP ročne“. „Komu ich však zoberie, nevedno,“ poznamenal Zachar.

Pýta sa, či takáto čiastka vôbec bude stačiť aspoň na časť „rozšafných sľubov“ v čase po kríze spojenej s výskytom pandémie nového koronavírusu. „Pritom celkový objem peňazí v zdravotníctve nie je jeho najväčším problémom. Tým sú zdravotnícke výsledky, rozdelenie zdrojov v sektore, neefektívnosť v procesoch a zle nastavené motivácie,“ mieni.

Zachar síce oceňuje, že vláda chce presadzovať princípy hodnoty za peniaze s cieľom zlepšiť efektívnosť a výsledky v zdravotníctve pre občanov, a merať prínos každého vynaloženého eura. Podľa slov analytika INEKO až prax odhalí, či to nie je len fráza.

Máj bude rozhodujúci, tvrdí Krčméry. Ak nepríde druhá vlna koronavírusu do mesiaca, tak nepríde vôbec

Za dobré považuje Zachar, že na investičné plány v nemocničnom sektore má byť každoročne v rozpočte vopred definovaný objem financií. „Musia byť však stanovené transparentné pravidlá prideľovania týchto zdrojov, ktoré budú posudzované na základe hodnoty za peniaze. Aj to je súčasťou stability a predvídateľnosti financovania, čo dlhodobo požadujú mnohí aktéri v zdravotníctve,“ dodal.

Rizík v súvislosti s napĺňaním cieľov je však aj mimo situácie okolo nového koronavírusu podľa analytika príliš veľa. „Zdravotnícky program tejto vlády ich skôr zvyšuje,“ uzavrel Zachar.

Ak sa otvoria školy, nepôjde o plošné rozhodnutie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info