Malé a stredné podniky a živnostníci navrhujú otvoriť niektoré remeselné činnosti a práce
16 | 04 | 2020 I TASR

Platforma Malých a stredných podnikov a živnostníkov (MSPaŽ) požaduje od štátu urýchlene otvoriť pre výkon podnikateľskej a hospodárskej činnosti remeselné činnosti ako sklenárstva, kaderníctva, kozmetiky či holičstvá.


Tiež stavebné a remeselné práce pri zveľaďovaní a údržbe bytového fondu. Do práce by sa tak mohli vrátiť napr. maliari, elektrikári, vodoinštalatéri, podlahári a dlaždičkári, sadrokartonisti a strechári. Obnoviť by sa mohli podľa informácií zverejnených platformou aj revízne práce vyhradených zariadení, zváračské a klampiarske práce a zemné práce.

"U kaderníctiev, kozmetiky a holičstiev možno živnosť vykonávať na termín, len pre jedného zákazníka a pracovníka na prevádzke. Zákazníka a pracovníka možno opatriť ochrannými prostriedkami. Súčasný stav je možno obchádzať výkonom u zákazníka a otvorenie by bolo transparentnejšie," ozrejmila niektoré dôvody obnovenia prevádzok platforma.

Doplnenie návrhov od platformy obsahuje aj zabezpečenie čo najkratšej možnosti použitia finančných prostriedkov z eurofondov, riešenie podpory prevádzkam MSPaŽ v oblasti prevádzkových nákladov (nájmu, energie, bezpečnostná služba) či podpory činnosti výstavníctva, ktoré muselo prerušiť svoju činnosť.

AKTUALIZOVANÉ: Ochorenie COVID-19 má u nás ďalšie dve obete
Správa bola aktualizovaná dňa 16.04.2020 o 12:40. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vo štvrtok potvrdilo ďalšie dve úmrtia na nový koronavírus. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Čítať ďalej
16 | 04 | 2020 | TASR/SITA


Platforma tiež požaduje od štátu rokovať s bankami o pôžičkách, kde by v období počas pandémie nemali bežať splátky ani úroky. Pre najviac postihnuté prevádzky (napr. cestovný ruch, reštaurácie, hotely, niektoré remeselné a stavebné činnosti) navrhuje platforma zaviesť systém bezúročných pôžičiek prostredníctvom záručnej a rozvojovej banky.

Vo vládou už prijatom opatrení o podpore zamestnanosti požaduje platforma ustanoviť aj odpustenie odvodov - príspevku zamestnávateľa na zamestnanca v dobe krízy. V už prijatých opatreniach o podpore SZČO, ktorým klesli tržby, riešiť adekvátne aj jednoosobové s.r.o.

Slovensko sa za dva týždne prepadlo v rebríčku boja s koronavírusom o desiatky miest
Ešte koncom marca sa Slovensko nachádzalo na treťom mieste hodnotenia bezpečnosti krajín v súvislosti s koronavírusom v rebríčku Deep Knowledge Group. Po dvoch týždňoch sa krajina prepadla na 38. pozíciu. Čítať ďalej
16 | 04 | 2020 | Jaroslav Fabok


Platforma požaduje aj umožniť príchod a prácu zahraničných pracovníkov najmä v oblasti sociálnych prác a zdravotnej starostlivosti, tiež sezónnych pracovníkov v oblasti gastro prevádzok, prác v poľnohospodárstve, ovocinárov a zeleninárov.

Vláda by mala riešiť aj odloženie, resp. prerušenie živnosti v prípadoch, ak evidovaný nezamestnaný, ktorý prijal finančné prostriedky na začatie podnikania od ÚPSVaR , napr. vo februári nemohol prevádzku od 1. marca otvoriť, nakoľko veľké obchodné centrá boli uzatvorené.

Vedci tvrdia, že izoláciu môžeme zvládnuť podobne ako deti v "polepšovni"
Ľudia dnes žijú v režime, ktorý sa v niečom podobá "polepšovni". Čítať ďalej
16 | 04 | 2020 | TASR