Stačí nám na ochranu pred koronavírusom vodka? Všetko, čo potrebujete vedieť o dezinfekcii rúk
22 | 03 | 2020 I Slávka Cigáňová

Nosenie rúšok, ale aj dôsledné umývanie rúk či rôzne dezinfekčné prostriedky sú najskloňovanejšími pojmami dnešnej doby. Biológ Jeffrey Gardner pre portál sciencealert.com vysvetľuje, prečo je alkohol kľúčovou ingredienciou v rámci dezinfekcie voči koronavírusu. 


Zdôraznil, že alkohol je účinný pri ničení rôznych typov mikróbov, vrátane vírusov aj baktérií, pretože napomáha inaktivovať ich proteíny. "Tento proces, ktorý sa nazýva denaturácia, zvyčajne mikróby zabíja, pretože jeho pôsobením sa proteíny mikróbov rozložia a zlepia. Teplo môže denaturovať aj niektoré bielkoviny, napríklad, keď uvaríte vajíčko, stuhnuté bielko vlastne takto predstavuje denaturované bielkoviny."





Potrebných aspoň 60 percent


Existujú však rôzne druhy baktérií a vírusov a niektoré typy sa ľahšie zabíjajú alkoholom. Napríklad baktérie E. coli, ktoré môžu spôsobiť ochorenie prenášané potravinami a iné infekcie, je možné celkom dôkladne eliminovať alkoholom v koncentráciách nad 60 percent, pripomenul Jeffrey Gardner. Rozdiely na vonkajšom povrchu rôznych baktérií však podľa neho spôsobujú, že dezinfekcia s alkoholom je proti niektorým z nich účinnejšia ako iné prostriedky. "Či už sa snažíte zabiť baktérie alebo vírusy, mnohé výskumné štúdie zistili, že na to, aby bola dezinfekcia účinná, je potrebná koncentrácia alkoholu najmenej 60 % a vyššia."


Úrad pre verejné obstarávanie preveruje zákazky na zdravotnícke pomôcky vyhlásené Správou štátnych hmotných rezerv
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) preveruje postup zadávania zákaziek súvisiacich s dodaním zdravotníckych pomôcok, ktoré vyhlásila Správa štátnych hmotných rezerv. ÚVO o tom informoval v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA v nedeľu poskytla... Čítať ďalej
22 | 03 | 2020 | SITA


Ani čistý 100-percentný alkohol nie je úplná výhra. Odborník vysvetľuje, že by sa  príliš rýchlo odparil ešte predtým, ako by mohol účinne zabíjať baktérie alebo vírusy na pokožke. "Najmä však v zime, keď je vzduch menej vlhký. Používanie 100-percentného alkoholu by tiež veľmi rýchlo vysušilo pokožku a spôsobilo jej podráždenie. To môže potom spôsobiť, že si nebudete dezinfikovať ruky tak často, ako je to potrebné. Preto väčšina dezinfekčných prostriedkov na ruky obsahuje zmäkčovadlá, ktoré sú zmesami, ktoré pomáhajú zmäkčiť a zvlhčiť vašu pokožku."
Doma to radšej neskúšajte

Podľa Jeffreyho Gardnera domáce dezinfekčné prostriedky na ošetrenie rúk vhodné nie sú. "Napríklad vodka má obyčajne „len“ 40 % alkoholu, čo však nie je dosť vysoká koncentrácia na efektívne ničenie mikróbov. Takisto alkohol, ktorý je súčasťou čistiacich prostriedkov, bežne používaných v kúpeľni alebo na čistenie drezu sa môže na prvý pohľad javiť ako dobrá alternatíva, ale ak ste už blízko umývadla, najlepšou voľbou bude umývanie rúk mydlom a horúcou vodou."


Biológ dopĺňa, že väčšina komerčných dezinfekčných prostriedkov na ruky je účinná aj niekoľko rokov, ak sú správne skladované. "Potrebné je, samozrejme, skontrolovať dátum expirácie. Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti, je to, že alkohol je prchavý, čo znamená, že v priebehu času sa pomaly vyparuje a dezinfekčný prostriedok stráca svoju schopnosť účinne ničiť vírusy a baktérie."


Svetová hanba: Nesolidárni Češi vzali Talianom ich respirátory
Taliani sú nahnevaní na Českú republiku. Píše český portál forum24.cz Čítať ďalej
22 | 03 | 2020 | Imrich Kovačič