HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Čo je imunita stáda a ovplyvní pandémiu coronavírusu ?

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Vypuknutie choroby vyvolanej novým koronavírusom vyvolalo otázky týkajúce sa javu známeho ako „imunita stáda“ a to, či by mohlo hrať úlohu pri vývoji pandémie.

Reuters prináša správu v ktorej poukazuje na to, že máme niekoľko poznatkov od odborníkov na infekčné choroby:

Čo je imunita stáda?
  • Imunita stáda sa vzťahuje na situáciu, keď dostatok ľudí v populácii má imunitu proti infekcii, aby mohli účinne zabrániť šíreniu tejto choroby.
  • Pokiaľ ide o imunitu proti stádu, nezáleží na tom, či imunita pochádza z očkovania alebo od ľudí, ktorí ochoreli. Rozhodujúce je, že sú imúnni.
  • Nová infekcia koronavírusu – nazývaná COVID-19 – čím viac ľudí je nakazených, tým bude viac ľudí, ktorí sa zotavia a ktorí sú potom imúnni voči budúcej infekcii.

„Po infikovaní a zotavení asi 70% populácie je šanca na prepuknutie choroby oveľa menšia, pretože väčšina ľudí je odolná voči infekcii,“ povedal Martin Hibberd, profesor Emerging Infectious Disease na London School of Hygiene & Tropical Medicine.

„Toto sa nazýva stádová imunita.“

Koronavírus nás „zachránil“ pred Treťou svetovou (Dmitrij Michailin)

Ovplyvní to pandémiu COVID-19 ?

S novým výskytom koronavírusu súčasné dôkazy naznačujú, že jedna infikovaná osoba v priemere infikuje dve až tri ďalšie. To znamená, že ak nebudú prijaté žiadne ďalšie opatrenia, imunita stáda by nastala, keď je imúnna 50% až 70% populácie. „Ale nemusí to byť – a nebude -„, povedal Matthew Baylis, profesor Inštitútu infekcií, veterinárnych a ekologických vied na Liverpoolskej univerzite.

Znížením počtu ľudí, ktoré jedna osoba nakazí – opatreniami na sociálne vylúčenie, ako sú napríklad zatvorenie škôl, práca z domu, zabránenie veľkým zhromaždeniam a častému umývaniu rúk – sa môže znížiť hranica, kedy nastúpi imunita stáda. „Z epidemiologického hľadiska je trikom zníženie počtu ľudí, s ktorými sme v kontakte … aby sme mohli znížiť počet kontaktov, ktoré infikujeme, a imunita stáda teda začne skôr,“ povedal Baylis.

„Ideálny scenár“, dodal, je, keď jedna infikovaná osoba infikuje v priemere jednu alebo menej ako jednu inú osobu.

Kto pomôže Taliansku? Čína má odpoveď

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info