HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Súkromné laboratóriá samoplatiteľom na Slovensku nepomôžu

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Svoje kapacity na testovanie ponúknu len v prípade potreby, ak by štát testovanie kapacitne nezvládal.

Ani jedna z troch laboratórnych súkromných spoločností nebude testovať samoplatiteľov vo vlastnej réžii. Po stretnutí s Asociáciou laboratórií o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Ako uviedla, svoje kapacity na testovanie ponúknu len v prípade potreby, ak by štát uvedené kapacitne nezvládal.

„Súkromné laboratórne zložky sú pripravené pomôcť štátu a takisto v súčasnej dobe, kedy je na celom svete nedostatok materiálu, poskytnú štátu zásoby na testovanie,“ dodala hovorkyňa rezortu.

Nový druh koronavírusu si v Rusku vyžiadal prvú obeť

Ministerstvo cez národný klinický tím bude taktiež monitorovať kapacity všetkých poskytovateľov laboratórnej diagnostiky v oblasti zdravotníckych pracovníkov vyškolených na COVID-19 a materiálno-technické vybavenie. Monitorovanie má prebiehať tak, ako sa zaviedlo pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia.

Laboratórne testy na nový koronavírus prebiehajú plne pod koordináciou štátu. Aktuálne sa vyšetrujú vzorky v Bratislave, v Košiciach, v Banskej Bystrici a do konca týždňa sa odštartuje test vzoriek aj v Trenčíne. Kapacita pri všetkých týchto pracoviskách bude do 700 vzoriek denne.

Ako si vybudovať imunitu na koronavírus

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info