fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Ilustračné foto / TASR
DENNÝ VÝBER VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Irán potvrdil už štyri úmrtia na koronavírus a 18 prípadov nákazy

V Iráne v piatok potvrdili ďalšie dve úmrtia, ku ktorým došlo v dôsledku nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Okrem úmrtí potvrdili aj ďalších 11 prípadov nákazy.

Celková bilancia koronavírusu a respiračného ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje, tak v Iráne momentálne predstavuje štyroch mŕtvych a 18 infikovaných. S odvolaním sa na oznámenie iránskeho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra Reuters.

„Potvrdených bolo 13 nových prípadov… Bohužiaľ, dvaja z týchto nakazených prišli o život,“ napísal na Twitteri hovorca iránskeho rezortu zdravotníctva.

Koronavírus zaznamenali v Iráne prvýkrát v stredu. Nákazu vtedy potvrdili v meste Kom u dvoch starších Iráncov, ktorí ešte v priebehu toho istého dňa ochoreniu COVID-19 podľahli. Išlo o prvé úmrtia na Blízkom východe súvisiace s koronavírusom. Iránske úrady uviedli, že títo muži v poslednom čase necestovali do zahraničia, nevycestovali podľa ich informácií ani len z Komu.

Z tohto mesta, ktoré je vyhľadávaným cieľom pútí šiitských moslimov, následne hlásili aj ďalších infikovaných. Medzi 13 novými prípadmi vrátane dvoch nových úmrtí, ktoré úrady oznámili v piatok, bolo sedem nakazených v Kome, štyria ďalší v neďalekom Teheráne a dvaja v provincii Gílán. Predošlé prípady nákazy hlásili z mesta Kom.

Rusko-ukrajinský tím by mohol vytvoriť „globálneho rivala“, preto sa snažia konkurenti tomu zabrániť, uviedol Putin

Väčšinu nakazených podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva stále evidujú buď v Kome alebo u ľudí, ktorí sa prišli „v ostatných dňoch či týždňoch“ z tohto mesta do iných iránskych provincií. Ako sa vírus do Iránu dostal nateraz nie je známe.

Hovorca ďalej uviedol, že Irán dostal od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) štyri zásielky s lekárskym vybavením používaným na zistenie koronavírusu.

Mesto Kom, ktoré leží 140 kilometrov južne od metropoly Teherán, má viac ako 1,2 milióna obyvateľov a je siedmym najväčším mestom v Iráne. Prichádzajú doň šiitskí pútnici nielen zo samotného Iránu, ale aj z Iraku, Pakistanu, Afganistanu či Azerbajdžanu. Úrady v ňom v súvislosti s koronavírusom sprísnili bezpečnostné opatrenia.

V meste zatvorili všetky školy, univerzity aj šiitské náboženské semináre. Obyvateľov zároveň úrady vyzvali, aby sa vyhli nadmernému fyzickému kontaktu, informovali iránske médiá.

Susedný Irak ešte vo štvrtok – v reakcii na prvé úmrtia v Iráne – obmedzil cestovanie do aj z Iránu. Iracké ministerstvo zdravotníctva v Bagdade uveiedlo, že ľuďom prichádzajúcim z Iránu do Iraku je „až do odvolania“ vstup do krajiny zakázaný. Kuvajtské aerolínie Kuwait Airways medzičasom tiež oznámili, že pozastavili všetky lety do Iránu.

Idlib je „magnet pre teroristické skupiny“, tvrdí hovorca americkej armády

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info