Niekdajší skvelý brankár Tim Thomas sa uzavrel pred svetom, po kariére v NHL má problémy s mozgom
13 | 12 | 2019 I SITA

Niekdajšiemu úspešnému americkému hokejovému brankárovi Timovi Thomasovi lekári diagnostikovali poškodenie mozgu. Na základe výsledkov dôkladných vyšetrení prišli na to, že do mozgu 45-ročného bývalého brankára tečie omnoho menej krvi v porovnaní s normálom. Keď mu doktori nepríjemnú správu oznámili, jeho manželka Melissa a staršia dcéra Kiley začali plakať, on sám zostal ako obarený, pretože nedokázal spracovať tieto informácie.


"Nemohol som tomu uveriť. Môj mozog to nedokázal tak rýchlo spracovať," ozrejmil Thomas. Skúsený gólman so Stanleyho pohárom z roku 2011 sa až po istej dobe rozhodol podeliť o strasti, ktoré mu priniesla bohatá hokejová kariéra. Okrem úspechov ju sprevádzali aj zdravotné problémy vrátane otrasov mozgu.

Jeho život aktuálne už nie je taký, aký bol niekedy. "Čo je však normálne?" pýta sa. "Každé ráno sa budím s tým, že prvých pár hodín venujem tomu, aby som si usporiadal spomienky," poznamenal. Špeciálne pripomenul otras mozgu z decembra 2013, ktorý mu mal "zmeniť život".

"Nasledujúce ráno som sa zobudil a nedokázal som sa ani rozhodnúť, čo si dám na raňajky či kam chcem ísť. Nedokázal som si vôbec nič naplánovať. Veľmi mi pomohlo, že som potom mal dlhé voľno," pokračoval. A po sezóne 2013/2014 zavesil korčule na klinec. Stále nie je pripravený detailne hovoriť o svojich problémoch. "Možno raz, keď sa na to budem cítiť," podotkol.

O svojich problémoch Tim Thomas pred svetom mlčal. Utiahol sa a s rodinou sa presťahoval do hôr, ďaleko od všetkých a všetkého. O hokej sa nezaujímal a prerušil všetky kontakty s bývalými spoluhráčmi, nezavolal ani svojmu otcovi. Na scéne sa objavil až nedávno, keď ho uviedli do Siene slávy amerického hokeja, galavečer sa konal vo štvrtok tento týždeň.

"Každý pravdepodobne vie, že verejne toho nemám veľa čo povedať. Zrejme som sa rozhodol, že si ponechám pre seba to, čo robím, a tak to bude pravdepodobne navždy. Osobne už nemám s hokejom žiadny vzťah. Mám iné záujmy a žijem v úplne inom svete, v akom som žil predtým. Bývam ďaleko od Bostonu a cestovanie už nepovažujem za zábavu," prezradil dvojnásobný držiteľ Vezinovej trofeje. Spomenuté problémy s mozgom ho pevnejšie zviazali s najbližšou rodinou. "Začal som si viac vážiť hodnotu rodiny, svojho života. Užíval som si veci, ktoré som predtým nikdy nerobil. A nič neľutujem," vyznal sa niekdajší skvelý gólman.

Tim Thomas sa počas aktuálneho týždňa objavil na zápase Bostonu, s ktorým získal v roku 2011 Stanleyho pohár. A po dlhom čase stretol bývalých spoluhráčov. Vo štvrtok ho uviedli do Siene slávy amerického hokeja po boku komisára NHL Garyho Bettmana, spoločnosť im v dvorane robia už aj Brian Gionta, Krissy Wendellová a Neal Henderson.