HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Ukrajinci idú za lepším zárobkom do zahraničia (Vladimír Pojmanov)

Ilustračný obrázok

Komentár Vladimíra Pojmanova (Fond strategickej kultúry)

Takmer deväť miliónov Ukrajincov je presvedčených, že doma nemožno zarobiť na slušný život

Nezávislá Ukrajina sa za obdobie samostatnosti stala jednou z popredných krajín, ktorej obyvatelia chodia za zárobkom do zahraničia. Podľa ukrajinského Ministerstva sociálnej politiky ide približne o 3,5 milióna Ukrajincov. Po zarátaní pracovníkov, ktorí chodia za prácou len krátkodobo v takzvanom režime malého pohraničné styku, je celkový počet Ukrajincov pracujúcich v zahraničí 7 až 9 miliónov.

Možno je prekvapivé, že na zozname krajín, ktoré najviac lákajú Ukrajincov, je aj Rusko. Za ním nasleduje susedné Poľsko. Ukrajincov hľadajúcich dobrý zárobok láka tiež Nemecko, Veľká Británia a USA. Dokonca i Spojené arabské emiráty.

Aj oficiálne ukrajinské orgány priznávajú, že Ukrajinci pracujúci za hranicami prinášajú do štátneho rozpočtu cenné valuty. Podľa štátneho tajomníka ukrajinského ministra obchodu Sergeja Nikolajčuka by mali byť v roku 2019 daňové prínosy pracovníkov zo zahraničia 12 miliárd dolárov. Pre porovnanie, v závere roka 2019 by zahraničné investície na Ukrajine nemali celkovo presiahnuť 5 miliárd dolárov.

Zaujímavý obraz o tom, kam by najradšej išli Ukrajinci za prácou, priniesol prieskum personálnej agentúry EWL. Podľa jej výsledkov má o prácu za hranicami čoraz väčší počet Ukrajincov.

Prieskum o plánoch Ukrajincov žiť v Poľsku alebo sa tam usadiť natrvalo

Prirodzene, že Poľsko je po Rusku Ukrajine najbližšie. Za povšimnutie ale stojí, že najväčší záujem o prácu v zahraničí majú Ukrajinci žijúci v mestských oblastiach. Podľa prieskumu až 30,8 %. Tiež západné ukrajinské regióny blízke Európskej únii 28,7 %. To sú oblasti, ktoré podľa prieskumu podporovali Majdan v roku 2014. Obyvatelia východnej a severnej časti Ukrajiny nemajú až taký záujem ísť pracovať do zahraničia.

Podľa prieskumu tiahne Ukrajincov za hranice hlavne dôvera vo vyššiu životnú úroveň. Je o tom presvedčených takmer 66,5 %. Vyššie zárobky lákajú 46,5 %. A lepšie vyhliadky pre deti 46 %.

Poľsko je pre Ukrajincov lákavé, lebo sú presvedčení, že tam budú mať lepšiu budúcnosť.

Aj podľa štatistík Eurostatu záujem o Poľsko zo strany Ukrajincov narástol. I poľský prezident Andrzej Duda povedal: „Ukrajinci k nám prichádzajú s nádejou na lepšiu budúcnosť. My pred nimi nezatvárame dvere“. V Poľsku bolo pre Ukrajincov vystavených 300 tisíc povolení na zamestnávanie. Čo je vysoké číslo i na pomery ďalších krajín EÚ susediacich s Ukrajinou.

Čo teda tiahne Ukrajincov nielen ísť za prácou do zahraničia, ale pokiaľ možno tam aj vychovávať svoje deti. Ukrajina podľa oficiálnych údajov o raste životnej úrovne ani zďaleka nedosahuje priemer Európskej únie. Dokonca sa nemôže porovnávať ani s najvyspelejšími krajinami Afriky.

Súčasná ukrajinská vláda teraz plánuje rast hrubého domáceho produktu (HDP) a rast životnej úrovne Ukrajincov o 7 % ročne. Dokonca i Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá pre Ukrajinu rast na rok 2020 len 3 %.

Vyzerá to tak. Že problémom Ukrajiny je, že „najlepšie pracovné sily“ ozaj odchádzajú do zahraničia.

Po rozpade Sovietskeho zväzu a vytvorení samostatnej Ukrajiny sa veľa jej obyvateľov snažilo odsťahovať. A nielen do USA vďaka zelenej karte.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info