Jednou z tém pri stretnutí Putina s Macronom bude Ukrajina
13 | 08 | 2019 I TASR

Kremeľ v utorok potvrdil augustovú návštevu ruského prezidenta Vladimira Putina vo Francúzsku. S tamojším partnerom Emmanuelom Macronom bude hovoriť o širokej palete tém vrátane Ukrajiny. S odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa o tom informovala agentúra Reuters.


Kremeľ uviedol, že prípravy na cestu Putina do Francúzska, ktorá sa uskutoční v pondelok 19. augusta, sú už v plnom prúde.

Francúzsky prezident Macron koncom júla oznámil, že 19. augusta bude hostiť svojho ruského partnera Putina na rozhovoroch a budú sa konať v pevnosti Fort de Brégançon pri pobreží Stredozemného mora. Stane sa tak len niekoľko dní pred summitom lídrov priemyselných krajín zo skupiny G7.

Macron ďalej začiatkom augusta v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským povedal, že s Putinom má v úmysle diskutovať o potrebe dosiahnuť konkrétne výsledky v rámci normandského formátu s cieľom vyriešiť situáciu na východe Ukrajiny.

Macron sa stretol s Putinom v júni na summite G20 v Japonsku a už vtedy oznámil, že pred summitom G7 plánuje stretnutie s ruským prezidentom. Macron vysvetlil, že je "nevyhnutné", aby Francúzsko počas svojho predsedníctva v G7 prevzalo iniciatívu.

Francúzsko privíta lídrov skupiny krajín G7 (Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a USA) v prímorskom meste Biarritz na juhozápade krajiny 24.-26. augusta. Pôvodne išlo o skupinu G8, kým z nej v roku 2014 nevylúčili Rusko.

Marek Molnár: Macron sa snaží o post kráľa Európy, aj napriek nedostatku hmatateľných výsledkov
Emmanuel Macron má v pláne stať sa "kráľom" a záchrancom Európy, avšak jeho rázne úsilie o suverénnu EÚ, ktorá háji svoje záujmy na globálnej scéne so Spojenými štátmi, Čínou, Ruskom a Indiou, priniesla za prvé dva roky jeho moci len niekoľko... Čítať ďalej
11 | 08 | 2019 | Marek Molnár