HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Erdoganova návšteva Budapešti za nezaobišla bez protestov

Foto: botost / 444.hu

Proti tohto týždňovej návšteve tureckého prezidenta Erdogana v Budapešti protestovalo veľké množstvo demonštrantov. Podľa maďarského korešpondenta mnohí so sebou priniesli kurdskú vlajku a dav skandoval výkriky: „Erdogan je terorista“. Ďalším hitom protestov bola stručná veršovačka, ktorá v preklade znie: „Vrah detí je na hrade, pošlime ho do p….!“ Informuje 444.hu.

Podujatie „Blokáda Budapešti proti návšteve Erdogana“ organizujú internetové noviny  My időnk, Ženy za Rojavu a Solidarita pre Demokratickú federáciu v severnej Sýrii. Ako zhodne napísali vo svojom vyhlásení v utorok , protestujú, pretože maďarská vláda otvorene podporuje útok Erdogana proti Kurdom v severnej Sýrii a dokonca tureckého prezidenta víta s otvorenou náručou.

Orbánova vláda vyhlásila, že bude podporovať vojnu, ak to zabráni návalu utečencov do Európy!

„Takmer všetci dôležití lídri Európskej únie rokovali v uplynulom období s tureckým vedením“, povedal vo štvrtok v Budapešti na tlačovej konferencii minister riadiaci úrad maďarskej vlády Gergely Gulyás v súvislosti s aktuálnou návštevou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podľa spravodajského servera Infostart.hu minister zdôraznil, že Maďarsko sa snaží o dobré vzťahy so všetkými veľmocami, čo je dôležité z hľadiska NATO, energetiky i migrácie. „Turecko je spojencom v NATO a utečenci, ktorí sa zdržiavajú na jeho území, by pre Európu znamenali neriešiteľný problém,“ dodal Gulyás.

Putinova návšteva Budapešti ukazuje budúcu politiku Putina aj Orbána

Na trase Erdoganovho konvoja na budapeštianskej Andrássyho ceste podľa internetovej stránky komerčnej televíznej stanice ATV čakala skupina aktivistov opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) s fotografiami nevinných ľudí, ktorí sa podľa slov hovorcu DK Balázsa Barkócziho stali obeťami „vražednej politiky tureckého prezidenta„. „Je hanbou, že Maďarsko sa stalo miestom špacírovania poloázijských diktátorov,“ povedal hovorca na videozázname zverejnenom na Fecebooku. Polícia napokon zabránila DK v demonštrácii.

Viaceré médiá si všimli mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré polícia pri príležitosti návštevy tureckého prezidenta a jeho delegácie zaviedla už od utorka.

Veľký profil tureckého prezidenta: Erdogan mal vždy blízko k teroristom

Budapešťania vo štvrtok celý deň museli rátať s vážnymi dopravnými obmedzeniami prakticky na celom území hlavného mesta. Okolo 10.00 h napríklad úplne uzatvorili Andrássyho cestu, kde sa niekoľko desiatok minút nemohli pohybovať ani chodci a z tamojších domov nedovolili v danom čase vychádzať obyvateľom. Obmedzenia sa týkajú aj linky metra M1, ktorá od 09.00 h nepremávala, viaceré trasy električiek a trolejbusov boli vo štvrtok upravené.

„Nechceme privítať diktátorov. Máme vlastného. Ani jeho nechceme. Máme už dosť!“ Foto: botost / 444.hu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info