HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Izraelčania využívajú fotografie Thunbergovej na odradenie od používania plastového príboru a riadu

Twitter

V kaviarňach po celom Izraeli sa objavil najnovší „zelený“ trend – pri každom plastovom príbore alebo riade je priložená fotografia švédskej klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej.

Trend s názvom „Greta shaming“ (Greta zahanbuje) sa zjavil v rôznych kaviarňach a jedálňach v Tel Avive. Ekologickí zamestnanci umiestnili fotografie Thunbergovej pri plastové vidličky, taniere a poháre. Ich cieľom je odradiť každého, kto sa odváži ignorovať svoju ekologickú stopu.

Dospievajúca aktivistka už napomenula svetových lídrov v súvislosti s ich údajnou nečinnosťou v oblasti životného prostredia. Teraz sa však zdá, že jej odkaz prišiel aj do Izraelu.

Zatiaľ čo niekoľko Izraelčanov vážne ocenilo posolstvo tohto trendu, mnoho z nich to odsúdilo, pretože mračiace sa fotografie švédskej aktivistky sú kópiou Orwellovho „veľkého brata“.

„V podstate rovnaká myšlienka ako mal Orwell v roku 1984?,“ spýtal sa jeden užívateľ, zatiaľ čo ďalší varoval:„Malá sestra sa pozerá.“

Avšak niektorí priaznivci mladej aktivistky to považujú za zosmiešňovanie a preto ostali urazení.

Ostatní environmentálne orientovaní komentátori schválili túto myšlienku, aj napriek skutočnosti, že plast neprispieva tak veľa k zmene podnebia.

Thunbergová sa preslávila po tom, ako v roku 2018 usporiadala školské cvičenie o otázkach podnebia vo Švédsku. Odvtedy navštívila rôzne svetové prednášky o závislosti od fosílnych palív a vyzvala na súrne kroky, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia.

Leonardo DiCaprio označil Gretu Thunbergovú za „líderku našej doby“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info