fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Ilustračné foto/ Pixabay
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

„Svet sa zbláznil“ s toľkými voľnými peniazmi, tvrdí miliardár Ray Dalio

Americký miliardár Ray Dalio, ktorý je zároveň zakladateľom najväčšieho hedžového fondu na svete Bridgewater, tvrdí, že sa ekonomická nerovnosť stala „národnou krízou“. Taktiež hovorí o paradoxe voľných peňazí v globálnej ekonomike.

V príspevku uverejnenom na portáli LinkedIn s názvom „Svet sa už zbláznil a systém je rozbitý“, Dalio píše, že existuje niekoľko ekonomických ukazovateľov (vrátane nízkych alebo negatívnych úrokových mier), ktoré viedli k tomu, čo miliardár považuje za neudržateľný a rozbitý systém.

„Pretože ekonomická teória trickle-down‘, ktorá spočíva v tom, že zníženie daní bude znamenať stimuláciu investovania do ďalšieho obchodu, proste nefunguje. Kapitalizmus je pre väčšinu ľudí rozbitý,“ uviedol Dalio.

Taktiež obvinil monetárnu politiku Federálneho rezervného systému z umelého zvyšovania zásob nad ich základnú hodnotu.

„[Investori] majú obrovské množstvo peňazí na investovanie, pričom sú pod tlakom centrálnych bánk, ktoré nakupujú finančné aktíva v rámci ich márnych pokusov o zvýšenie hospodárskej aktivity a inflácie,“ ďalej píše Dalio.

Ľudia, ktorým chýbajú peniaze alebo úverová bonita, v zásade nemôžu získať prístup ku kapitálu, uviedol s tým, že to prispieva k rastúcemu bohatstvu už bohatých ľudí a k politickým medzerám.

India požiadala Moskvu, aby urýchlila dodávku systémov S-400

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info