HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

„Svet sa zbláznil“ s toľkými voľnými peniazmi, tvrdí miliardár Ray Dalio

Ilustračné foto/ Pixabay

Americký miliardár Ray Dalio, ktorý je zároveň zakladateľom najväčšieho hedžového fondu na svete Bridgewater, tvrdí, že sa ekonomická nerovnosť stala „národnou krízou“. Taktiež hovorí o paradoxe voľných peňazí v globálnej ekonomike.

V príspevku uverejnenom na portáli LinkedIn s názvom „Svet sa už zbláznil a systém je rozbitý“, Dalio píše, že existuje niekoľko ekonomických ukazovateľov (vrátane nízkych alebo negatívnych úrokových mier), ktoré viedli k tomu, čo miliardár považuje za neudržateľný a rozbitý systém.

„Pretože ekonomická teória trickle-down‘, ktorá spočíva v tom, že zníženie daní bude znamenať stimuláciu investovania do ďalšieho obchodu, proste nefunguje. Kapitalizmus je pre väčšinu ľudí rozbitý,“ uviedol Dalio.

Taktiež obvinil monetárnu politiku Federálneho rezervného systému z umelého zvyšovania zásob nad ich základnú hodnotu.

„[Investori] majú obrovské množstvo peňazí na investovanie, pričom sú pod tlakom centrálnych bánk, ktoré nakupujú finančné aktíva v rámci ich márnych pokusov o zvýšenie hospodárskej aktivity a inflácie,“ ďalej píše Dalio.

Ľudia, ktorým chýbajú peniaze alebo úverová bonita, v zásade nemôžu získať prístup ku kapitálu, uviedol s tým, že to prispieva k rastúcemu bohatstvu už bohatých ľudí a k politickým medzerám.

India požiadala Moskvu, aby urýchlila dodávku systémov S-400

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info