Ak obec uprednostní pri prijímaní do škôlky dieťa, ktoré v nej má trvalý pobyt, nejde o diskrimináciu
01 | 08 | 2019 I SITA

Prokuratúra nepovažuje za diskriminačné, ak obce pri prijímaní detí do materskej školy uprednostnia deti rodičov, ktorí v nej majú trvalý pobyt. Vyplynulo to z listu Generálnej prokuratúry SR adresovanom Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré o ňom informovalo tlačovou správou. ZMOS sa na prokuratúru obrátilo, pretože medzi ním a ministerstvom školstva už dlhšie pretrváva nesúlad vo výklade zákona.


„Orgány prokuratúry nepovažujú za diskriminačné, ak obce pri rozhodovaní vo veciach prijímania detí do materských škôl a určovania výšky mesačného príspevku zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu nákladov za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou si vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach upravia podmienky tak, že preferujú deti a rodičov s trvalým pobytom na území obce, ktorá zriadi materskú školu,“ uviedla v liste Generálna prokuratúra SR.

Ministerstvo trvá na tom, že pri prednostnom prijímaní musia materské školy dodržať predovšetkým zákonné podmienky. Takými sú podľa neho napríklad dovŕšenie piateho roku veku dieťaťa alebo odloženie začiatku povinnej školskej dochádzky. Ďalšie podmienky môže stanoviť len riaditeľ či riaditeľka materskej školy, nie jej zriaďovateľ, teda obec.

"Všetci skončíme v base," napísal Kočner Bödörovi po vražde. Komunikácia odhaľuje "Kočnerov svet"
Denník N píše o tom, ako úradný záznam komunikácie Kočnera s Norbertom Bödörom odhaľuje Bödörove "schopnosti" zabezpečiť výsledok v trestných veciach aj podporu Smeru. Čítať ďalej
01 | 08 | 2019 | Peter Bachan


Nesmú byť pritom v rozpore s platnou legislatívou, napríklad s antidiskriminačným zákonom. Vyplynulo to z vyjadrenia, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor ministerstva. Všeobecne záväzným nariadením môže obec určiť len výšku mesačného poplatku rodiča, tvrdí ministerstvo.

„Zákon o obecnom zriadení hovorí, že samospráva vykonáva svoju činnosť v záujme svojich obyvateľov. Zriaďovanie a rušenie materských škôl je samosprávnou (originálnou) kompetenciou miest a obcí. Teda z logiky veci vyplýva, že materskú školu si zriadi mesto alebo obec primárne pre svojich obyvateľov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie ZMOS Zdenko Krajčír. Pripomína, že výstavbu a prevádzku materských škôl hradí obec z vlastných príjmov.

„Ak im tieto príjmy nepostačujú, spravidla si mestá a obce pri výstavbe alebo modernizácii čerpajú úvery, ktoré potom musia zasa z vlastných príjmov splácať. Teda z miestnych daní a poplatkov obyvateľov alebo z výnosu daní fyzických osôb, ktoré mesto alebo obec dostávajú v závislosti od celkového počtu obyvateľov," povedal Krajčír.

Kočner chcel odstaviť Kollára, "kauza" Čistý deň mu vtedy nevyšla. Ten teraz reaguje na "Kočneroviny"
Organizovaná zločinecká skupina cieľavedome zneužívala policajnú moc, niektorých okresných prokurátorov, sudcov a podsvetie na to, aby diskreditovala nepohodlných politikov, povedal pre TASR predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár v reakcii na... Čítať ďalej
01 | 08 | 2019 | Redakcia, TASR


Podľa neho by malo byť normálne, že ak sa občania mesta alebo obce rozhodli za vlastné peniaze postaviť si materskú školu, tak prednostne do nej prijmú "svoje" deti, a až potom budú prijímať deti z okolitých miest a obcí - ak to kapacitné možnosti umožnia.

"Je tiež logické, že ak občania investovali do výstavby z rozpočtu mesta alebo obce vlastné prostriedky – prípadne si na tento účel zobrala samospráva úver - môže byť mesačná výška čiastočnej úhrady nákladov za pobyt dieťaťa v škôlke nižšia, ako úhrada za deti z okolitých obcí," argumentuje Krajčír.

Problémom sa v minulosti zaoberal aj Najvyšší súd SR. Ten v apríli 2017 zrušil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, podľa ktorého bolo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta Banská Bystrica v rozpore s antidiskriminačným zákonom a s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Toto nariadenie viazalo totiž prijímanie detí do materských škôl a výšku poplatkov v škôlke práve na trvalý pobyt dieťaťa. Najvyšší súd toto rozhodnutie zrušil, a vrátil ho súdu na ďalšie konanie a rozhodnutie. Podobné všeobecne záväzné nariadenia prijali aj ďalšie mestá či mestské časti, napríklad Prešov a bratislavská Petržalka, informoval agentúru SITA hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Kočner mal posielať Tóthovi osobné údaje Jána Kuciaka pred vraždou
Podnikateľ Marian K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka, mal v októbri 2017 poslať bývalému novinárovi a príslušníkovi SIS Petrovi Tóthovi správy s osobnými údajmi zavraždeného novinára. "Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta,“... Čítať ďalej
01 | 08 | 2019 | TASR