Čínska metropola nariadila reštauráciám odstrániť moslimské symboly
31 | 07 | 2019 I TASR

Úrady v čínskej metropole nariadili halál reštauráciám a stánkom s občerstvením, aby zo svojich tabúľ odstránili arabské písmo a znaky spojené s islamom. Ide o súčasť rozširujúcich sa aktivít zameraných na "počínštenie" moslimského obyvateľstva krajiny, informovala v stredu agentúra Reuters.


Agentúra sa odvoláva na vyjadrenia zamestnancov 11 reštaurácií a obchodov v Pekingu, ktoré predávajú halál produkty a ktoré v uplynulých dňoch navštívili jej reportéri. Podľa týchto výpovedí dostali prevádzky pokyn odstrániť vonkajšie symboly spojené s islamom, ako sú polmesiac či slovo "halál" napísané v arabčine.

"Povedali, že to je cudzia kultúra a že máme používať viac čínskej kultúry," povedal manažér bistra s rezancami, ktorý vzhľadom na citlivosť záležitosti odmietol uviesť svoje meno.

Kampaň proti arabskému písmu a islamským symbolom je podľa Reuters novou fázou aktivít zacielených na dosiahnutie toho, aby sa náboženstvá prispôsobili čínskej kultúre. V rámci týchto snáh, ktoré v krajine zintenzívňujú od roku 2016, napríklad na mnohých mešitách nahradili kupoly blízkovýchodného štýlu pagodami tradičnými pre Čínu.

Čína, v ktorej žije 20 miliónov moslimov, oficiálne zaručuje slobodu vyznania, avšak tamojšia vláda sa zasadzuje za zosúladenie veriacich s ideológiou komunistickej strany.

Pod drobnohľad úradov sa pritom nedostali len moslimovia. Uzavreté boli mnohé "podzemné" kresťanské cirkevné spoločenstvá a z niektorých kostolov označených za nelegálne strhli kríže.

Izrael vydal 700 stavebných povolení pre Palestínčanov
Izraelskí ministri udelili pomerne neobvyklé stavebné povolenia pre 700 nových domov Palestínčanov v časti okupovaného územia na západnom brehu Jordánu. Vláda ďalej povolila výstavbu 6000 nových domov pre izraelských osadníkov. S odvolaním sa na... Čítať ďalej
31 | 07 | 2019 | TASR


Moslimovia sa však stali terčom osobitnej pozornosti od nepokojov v ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe krajiny z roku 2009, počas ktorých došlo k zrážkam medzi prevažne moslimskými Ujgurmi a väčšinovými chanskými Číňanmi.

Peking v reakcii na útoky niektorých Ujgurov spustil v Sin-ťiangu kampaň, ktorú označil za zákrok proti terorizmu. V súčasnosti Čína čelí intenzívnej kritike západných krajín a ľudskoprávnych skupín za svoje opatrenia, najmä hromadné zadržiavanie a sledovanie Ujgurov a iných tamojších moslimov. Vláda tvrdí, že jej kroky v Sin-ťiangu sú potrebné na odstránenie náboženského extrémizmu.

Podľa analytikov sa vládnuca komunistická strana obáva, že jej zahraničný vplyv sťaží kontrolu náboženských skupín. "Znalosť arabčiny je dnes vnímaná ako niečo mimo kontroly štátu," uviedol antropológ z Washingtonskej univerzity Darren Byler, ktorý skúma Sin-ťiang. "Chcú, aby islam v Číne fungoval primárne prostredníctvom čínskeho jazyka," dodal.

V Pekingu sa nachádza najmenej 1000 halál obchodov a reštaurácií, prevažne v historickej moslimskej štvrti, a nie je jasné, či všetkým takýmto podnikom nariadili zakrytie arabského písma a moslimských symbolom, spresňuje Reuters.

Pekinský výbor pre etnické a náboženské otázky sa k správe odmietol vyjadriť, uviedol len, že nariadenie týkajúce sa halál reštaurácií je národná direktíva.

Štátna komisia pre etnické záležitosti na žiadosť o vyjadrenie nereagovala.

Vynálezca flyboardu si zopakuje prelet cez Lamanšský prieliv
Francúzsky vynálezca a dobrodruh Franky Zapata sa znova pokúsi o prelet ponad Lamanšský prieliv na svojom vynáleze - vznášadle, ktoré nazýva flyboard Čítať ďalej
31 | 07 | 2019 | SITA