HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Nový čas napísal, ako KIA ruší pozície. Prinášame vám aj reakciu priamo od KIA Motors

tasr

Dlhoroční a ocenení zamestnanci kórejskej automobilky Kia Motors Slovakia pravdepodobne končia. Kia tvrdí niečo iné, vyjadrenie nájdete na konci článku.

Ide o troch pracovníkov oddelenia kvality. Supervízori prišli neohlásene za troma najlepšími pracovníkmi a oznámili im, že v tejto pozícii končia, píše Nový Čas. Títo zamestnanci sú jedni z najdlhšie pracujúcich v závode. Nestalo sa tak prvýkrát.

Pravda o Jaguar Land Rover pri Nitre: Jaguar reaguje na kritiku – všetko v poriadku, bude ešte lepšie! (3. diel)

Faktom je, že Kia má aktuálne veľký problém zohnať kvalifikovanú pracovnú silu. Tú si teraz vozí zo zahraničia a teraz slovenským zamestnancom ponúkla horšie platené miesta.

„Z ničoho nič prišli pred pár dňami za troma zamestnancami oddelenia kvality supervízori a oznámili im, že hoci pracujú v automobilke už desať, či dvanásť rokov a vykazujú pracovitosť ako málokto, budú sa musieť s prácou rozlúčiť. Malo by ísť o pracovitých mladých ľudí, tí sa však odmietajú podrobne vyjadriť, nakoľko sú stále v pracovnom pomere,“ uvádza sa v článku.

Tridsaťštyriročná Eva, ktorá tam pracuje ako kvalitárka, toho zatiaľ moc nepovedala. „Neviem čo budem robiť, ja som ešte zamestnaná, poradím sa s „Kia rodinou“,“ povedala pre NČ.

Danko sa pochválil: Na nový stožiar dal z vlastného vrecka 9-tisíc eur! Vyjadril sa aj k pochodu LGBT, Nočným vlkom či Hlinovi

Ďalší pracoval v automobilke osem rokov, situáciu tiež nechcel komentovať. Tretí ešte žiadnu výpoveď nepodpísal. Nový čas nasmeroval na odbory, v ktorých pôsobia všetci traja.

„Medzi dlhoročnými zamestnancami panuje panika, pretože majú strach, že sa ich chce automobilka zbaviť preto, lebo neustále prijíma zahraničných pracovníkov, ktorí sú ochotní pracovať za nižšiu mzdu, okresanú agentúrou. Podľa informácií z automobilky, aktuálne skutočne pracuje v závode Kia v Tepličke nad Váhom z 3800 zamestnancov už 150 Ukrajincov a prijímať sa podľa informácií Nového Času budú ďalší,“ píše sa ďalej v článku.

ČISTÝ DEŇ POKRAČUJE: Čižnár rozkázal preskúmanie postupu vyšetrovateľov

Kia je však so zahraničnou pracovnou silou spokojná. „V KMS sme prijali za posledný rok 150 Ukrajincov. Dôvod ich náboru je nedostatok uchádzačov o zamestnanie zo Slovenska. Nie, neprepúšťame Slovákov, zahraničnými zamestnancami sme len nahradili nedostatok pracovnej sily zo Slovenska. Zároveň všetci majú rovnaké podmienky bez ohľadu na to, či je to zamestnanec domáci, zahraničný alebo agentúrny,“ povedal pre Nový Čas hovorca Ján Žgravčák.

Ten tiež vysvetlil dôvod organizačnej zmeny na oddelení kvality – stalo sa tak kvôli inštalácii automatizovaných zariadení a skrátenia cyklového času.

Kia vyššie spomenutým trom zamestnancom ponúkla pracovné pozície buď na montáži a v lakovni, kde by ich plat klesol takmer o polovicu, alebo na pozície pre zamestnancov bez praxe či vzdelania.

SNS útočí na všetky strany, Hlina reaguje: „Danko urobil veľkú chybu“

Do redakcie nám prišla reakcia od samotnej KIA, prinášame Vám ju v plnom znení.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info