HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Macrona na Champs-Élysées vypískali demonštranti. Pritom sa skandovalo „prídeme si po teba“

tasr

Dnes pri vojenskej prehliadke, usporiadanej pri príležitosti štátneho sviatku, pískalo na Francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona niekoľko desiatok ľudí. Podľa webu Politico išlo o členov hnutia žltých viest, ktorý dlhodobo protestujú proti Macronovi a jeho politike. Neskôr sa niekoľko desiatok demonštrantov zhromaždilo na bulvári Champs-Elysées, kde sa stretli z políciou, ktorá ich rozháňala slzným plynom.

Ako píše Politico, pískajúci sa pre dnešok vzdali tradičných žltých viest, v ktorých chodili na predchádzajúce protesty, zrejme v snahe zachovať si anonymitu na mieste, kde sa pohyboval veľký počet policajtov. Len niektorí z nich mali v ruke žlté balóniky. Okrem pískania sa ozývalo tiež volanie po Macronovej demisii.

Podľa Politico asi dvadsiatka ľudí volala: Žlté vesty! To praskne! Emmanuele Macrona, prídeme si pre teba!

Televízia BFM odvysielala zábery, ako sa polícia snažila rozohnať demonštrantov, ktorí blokovali prevádzku pomocou kovových mobilných bariér a odpadkových košov. Niektorí protestujúci boli maskovaní, hádzali na policajtov kamene a ďalšie predmety či zapaľovali smetné koše, policajti museli použiť slzný plyn.

Radíme: Detské ihriská budú musieť spĺňať bezpečnostné normy

Polícia pred zásahom zadržala desiatky ľudí vrátane tých, čo sú spojovaný s hnutím žltých viest. Je medzi nimi aj vodca Eric Drouet. Dvaja zo zadržaných – Maxime Nicolle a Jérôme Rodrigues skončili vo väzbe. Nicolle a Rodrigues sú podozriví z organizovania nedovolenej manifestácie. Rodriguesov právnik Arie Alimi označil zatknutie za „zadržanie osôb preto, že patrí k politickej opozícii“.

Podľa francúzskych médií vyhlásila parížska prefektúra v oblasti Champs-Elysées na celý deň zákaz akéhokoľvek zhromažďovanie ľudí hlásiacích sa k hnutiu žltých viest.

Rusko odmietlo s Japonskom rokovať o odovzdaní dvoch Kuriských ostrovov!

Nicolleov právny zástupca Juan Branco povedal, že jeho klient bol zatknutý za to, že „chcel vyjadriť svoj názor“. Zadržaný bol na Friedlandskej ulici, ktorá „je mimo Champs-Elysées“. Spolu s ním boli zatknutí dvaja priatelia, s ktorými išiel, ale iba on zostal vo väzbe. „Je to zjavné zadržanie politického odporcu z politických dôvodov,“ povedal Branco.

Macrona začal prehliadku po boku náčelníka generálneho štábu armády a potom zasadol na tribúnu, kde boli aj zahraniční hostia vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Prehliadka sa niesla v znamení európskej vojenskej spolupráce a nových technológií, a bolo možné vidieť roboty či muž na futuristickom vznášadle.

TRAGÉDIA: Pri dopravnej nehode v Beckove zahynul motorkár z okresu Trenčín

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info