BÉLA DOSTAL STOPKU: Nebudeme rokovať s Mostom, kým nezmení prístup, vyhlásil Zsolt Simon
09 | 07 | 2019 I TASR

Mimoparlamentná strana Maďarské fórum sa zatiaľ nedohodla s koaličným Mostom-Híd na spolupráci pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Pre TASR to povedal predseda MF Zsolt Simon, strany spolu rokovali v utorok. Maďarské fórum podľa neho nemá záujem ísť na kandidačnú listinu Mosta-Híd.


Dodal, že zmysel by mala spoločná kandidačná listina, na ktorej by sa spojili štyri maďarské strany (okrem Mosta-Híd a MF aj SMK a MKDA-MKDSZ). MF teda podľa Simona s Mostom-Híd ďalej rokovať nebude, pokiaľ sa nezmení postoj Mosta-Híd.

Ako povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár, strana sa nevzdá spolupráce väčšinového národa s národnostnými menšinami. Politika založená na multietnickom princípe má podľa Bugára opodstatnenie aj do budúcnosti.

"Pokiaľ by sme šli na kandidátke Mosta-Híd, ako to navrhuje Most, je to pre nás neakceptovateľné," povedal pre TASR Simon. Predstava Mosta-Híd je podľa Simona otvorenie svojej kandidačnej listiny nielen pre maďarské politické strany, ale aj pre ďalšie etnické skupiny, ako aj slovenské strany.

Na kandidátku Mosta-Híd by podľa Simona mohli ísť strany, ktoré sa vedia stotožniť s hodnotami strany. Simon uviedol, že pre MF je prioritou, aby mala v parlamente zastúpenie aj maďarská menšina.

SaS: Kozmetické úpravy zákona nestačia, je potrebná zásadná odluka cirkví do štátu
Ak sa má meniť zákon o financovaní cirkví, podľa SaS nesmie ísť o kozmetické úpravy, ale o zásadnú odluku cirkví od štátu. "Preto v prípade, že sa do parlamentu dostane aktuálny návrh novely zákona z dielne ministerstva kultúry (MK), nepodporíme... Čítať ďalej
09 | 07 | 2019 | Peter Králik, Tasr


Aktuálnu ponuku zo strany Mosta-Híd teda Maďarské fórum odmieta. "My sme za spoločnú kandidátku, nemáme záujem ísť na volebnú listinu strany Most-Híd v podobe, ako ju navrhuje Most," povedal Simon. "MF a Most ďalej rokovať nebudú, pokiaľ sa niečo nezmení na strane Mosta," dodal.

"Naša politika, založená na multietnickom princípe, má svoje opodstatnenie aj v budúcnosti," vyhlásil Bugár. Most-Híd po predstaviteľoch MKDA-MKDSZ a Rómskej iniciatívy Slovenska prijal v utorok predstaviteľov Maďarského fóra, SKS a strany Šanca. Strana podľa hovorkyne Kláry Debnár oslovila také strany, ktoré nechcú politizovať na čisto etnickom princípe a ich víziou je posilnenie regiónov Slovenska.

"MF podľa slov jeho predsedu Zsolta Simona inklinuje k etnickému politizovaniu. Pre Maďarské fórum je multietnický postoj pri tvorbe volebného programu a volebnej kandidačnej listiny neprijateľným," reagovala Debnár.

KUKAN REAGUJE NA BLAHU: Je to "obyčajný hajzel" a "drbnutý jakobín"
Bývalý europoslanec, minister a dlhoročný diplomat Eduard Kukan reagoval na štvrtkový status Ľuboša Blahu. Ten už aj stihol zareagovať naspäť. Čítať ďalej
09 | 07 | 2019 | Peter Bachan


Podľa vyjadrenia predsedu strany sa Most-Híd nevzdá spolupráce väčšinového národa s národnostnými menšinami.

Maďarské fórum minulý týždeň rokovalo s mimoparlamentnou SMK, zhodli sa na tom, že odmietajú spoluprácu s SNS, Smerom-SD a ĽSNS, opätovne majú rokovať na budúci týždeň. Strany sa tiež podľa Simona zhodli na tom, že maďarská komunita na Slovensku nemôže zostať bez parlamentného zastúpenia.

Most-Híd avizoval, že diskutovať chce najmä s mimoparlamentnými stranami a združeniami. Stranám, s ktorými sa dokáže dohodnúť, ponúka Most-Híd miesta na svojej kandidačnej listine.

KUKAN REAGUJE NA BLAHU: Je to "obyčajný hajzel" a "drbnutý jakobín"
Bývalý europoslanec, minister a dlhoročný diplomat Eduard Kukan reagoval na štvrtkový status Ľuboša Blahu. Ten už aj stihol zareagovať naspäť. Čítať ďalej
09 | 07 | 2019 | Peter Bachan