HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bývalý kancelár pripomenul Nemcom, že ich krajina nie je banánová republika! Kritikou Trumpa teda nešetril

Bodo Marks/dp

Šéf Bieleho domu Donald Trump sa snaží diktovať podmienky a americký veľvyslanec v Nemecku Richard Grenelle sa odvážil verejne skritizovať berlínsku politiku, povedal Gerhard Schröder v rozhovore pre Handelsblatt.

„Opakovane som chcel, aby federálna vláda dala jasne najavo, že do toho nemá čo hovoriť. Stále nie sme banánová republika!,“ zdôraznil bývalý kancelár Spolkovej republiky Nemecko.

Rokovania o minimálnej mzde pokračujú, sociálni partneri sa stretnú tento týždeň

Prezident Spojených štátov Donald Trump zámerne ničí svetový ekonomický systém, povedal bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder v rozhovore pre nemecký Handelsblatt. Trump to navyše robí „pod zástavou slobody a trhového hospodárstva“, rozhorčene poznamenal bývalý šéf nemeckej vlády.

„Protekcionizmus sám o sebe celkom chápem. Všetci sa k nemu uchyľujú, vrátane Európy. Najnebezpečnejšia vec u Trumpa je však to, že aj svojim priateľom a partnerom sa snaží diktovať, čo majú robiť politicky, či ekonomicky, čo by nemal,“ zdôraznil Schröder.

Boj Spojených štátov proti Nord Streamu je „chybný na viacerých úrovniach“, píše Forbes

Inými slovami, hlava Bieleho domu potrebuje „vazalov, nie partnerov“, vyjadril svoje presvedčenie bývalý nemecký kancelár. Schröder neskrýval svoju nevôľu tým, že podľa neho sa americký veľvyslanec Richard Grenelle „odvážil“ rýpať do Nemecka.

Najmä si americký diplomat dovolil „verejne kritizovať rozpočet Nemecka na obranu a napadnúť automobilový priemysel“. „Opakovane som chcel, aby federálna vláda dala jasne najavo, že do toho nemá čo hovoriť. Nie sme tu banánová republika!,“ dodal Gerhard Schröder.

Nové SDK sa zatiaľ nečrtá, v opozícii je stále veľa nevyriešených sporov. Padajú aj prvé „kto s kým“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info