HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Medzinárodný družstevný deň sa koná už túto sobotu

ilustračné foto, tasr

Družstvá za dôstojnú prácu. To je v roku 2019 téma Medzinárodného družstevného dňa, ktorý pripadá na prvú júlovú sobotu. V tomto roku je ňou 6. júl.

Zvolenou témou chcela Medzinárodná družstevná aliancia (ICA) zdôrazniť posolstvo, že družstvá sú podniky zacielené na človeka a charakterizuje ich demokratická kontrola, pri ktorej sa priorita dáva na ľudský rozvoj a sociálnu spravodlivosť na pracovisku.

„Družstvá pomáhajú zachovať pracovné miesta a podporovať dôstojnú prácu vo všetkých odvetviach hospodárstva,“ vyzdvihol prezident ICA Ariel Guarco z Argentíny.

„Pripojte sa k nám 6. júla 2019 a oslávte budúcnosť, v ktorej prioritu majú ľudský rozvoj a sociálna spravodlivosť. Vďaka #CoopsDay sa lokálni, národní a svetoví politickí aktéri, predstavitelia občianskej spoločnosti a verejnosť môžu dozvedieť, ako družstvá prispievajú k vytváraniu dôstojného pracovného prostredia,“ uviedla ICA na svojej webovej stránke. Svetová sieť družstiev, členov ICA, predstavuje 310 organizácií v 109 krajinách sveta.

Ukradli jej päť koní, k jednému sa dopátrala až v Rumunsku. Polícia jej však nepomohla

Organizácia Spojených národov na svojej internetovej stránke konštatovala, že pracovné miesta v družstvách nepredstavujú marginalizovaný jav. Podľa najnovších údajov družstvá na svete zamestnávajú, alebo sú hlavným zdrojom príjmov pre vyše 279 miliónov ľudí. Popri tom OSN ďalej uviedla, že pracovné miesta v družstvách majú tendenciu byť trvalejšími a sú lepšie rozmiestnené z pohľadu mestských či vidieckych oblastí.

Medzi ciele Medzinárodného družstevného dňa patrí upriamenie pozornosti širšej verejnosti na činnosť družstiev a na skutočnosť, že ciele OSN a medzinárodného družstevného hnutia sa navzájom dopĺňajú. K ďalším cieľom tohto dňa sa radí aj zdôraznenie prínosu družstevného hnutia do riešenia problémov, do konsolidovania a rozširovania partnerstiev medzi medzinárodným družstevným hnutím a ďalšími aktérmi na lokálnej, národnej a medzinárodnej úrovni.

Medzinárodný deň družstiev vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 16. decembra 1992. Prvýkrát sa Medzinárodný deň družstiev pripomínal v prvú júlovú sobotu roku 1995 na sté výročie Medzinárodnej družstevnej aliancie.

Podnikateľ chce od brigádnikov naspäť časť peňazí, ide o takmer 2000 eur. Tí majú strach o svoju výplatu

V roku 1844 sa 28 remeselníkov, spracovateľov bavlny v meste Rochdale na severe Anglicka rozhodlo založiť prvé moderné družstvo – The Rochdale Equitable Pioneers Society. V polovici 19. storočia vznikali malé a stredne veľké družstvá na území západnej Európy, Severnej Ameriky aj Japonska.

ICA bola založená v roku 1895 v Londýne. Ide o nezávislé mimovládne združenie. Družstvá podnikajú napríklad v poľnohospodárstve, rybárstve, bankovníctve, ochrane spotrebiteľa, v turistickom ruchu, poisťovníctve, zdravotníctve a sociálnej práci.

Slovensko v nej zastupuje DÚ SR, ktorá vznikla súčasne so vznikom samostatnej SR. Jej ustanovujúce valné zhromaždenie sa konalo 29. decembra 1992 v Sobotišti. DÚ SR okrem toho, že je členskou organizáciou ICA, je aj členom Cooperatives Europe so sídlom v Bruseli.

KRIMI: Auto v Michalovciach narazilo do autobusovej zastávky, našťastie bola prázdna

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info