HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

TIP NA VÍKEND: Rytieri na Devíne predstavia časy osmansko-uhorských vojen

Ilustračný obrázok

Prvá júlová sobota (6. 7.) bude patriť Rytierom na Devíne, ktorí tentoraz predstavia obdobia osmansko-uhorských vojen.

Počas celého dňa sa návštevníci môžu zabaviť v dobovej strelnici, mučiarni, môžu povoziť svoje ratolesti na živom či drevenom koni, občerstviť sa v orientálnej čajovni alebo si kúpiť niečo pekné v stánku u remeselníkov.Za organizátorov o tom informoval vedúci skupiny Tovarišstva starých bojových umení a remesiel v Bratislave Tostabur Štefan Klimko.

V úvodnom ceremoniáli sa predstavia janičiari s ukážkami tureckej vojenskej techniky. Na pravé poludnie na návštevníkov čaká emotívna spomienka plná šermu venovaná skutočným osobnostiam slovenskej histórie, ktoré padli pri obrane svojich území proti tureckej armáde.

RADÍME: Deti treba mať na kúpalisku stále pod dozorom, aj keď je tam plavčík

Organizátori ju nazvali Hrdinovia protitureckých bojov. Po hodine orientálnych tancov v časoch mieru diváci môžu zhliadnuť premiéru divadelnej hry Môj tatko alebo ako to vyzerá, keď človek mení vierovyznanie častejšie ako kabát.

„Počas celej našej viac ako 51-ročnej existencie sme už predvádzali bojové umenia starovekého Egypta, antického Grécka, Rímskej ríše, obdobia stredoveku, renesancie, baroka aj rokoka. Rekonštruovali sme a predvádzame aj bojové umenie a mravy našej domoviny – Horného Uhorska – dnešného Slovenska, na pomedzí Osmanskej ríše, ale aj celej západnej či východnej Európy,“ priblížil Klimko.

POZOR VAROVANIE: Na slovenský trh sa dostalo kuracie mäso so salmonelou

Vo svojej premiére odohrajú aj pravý uhorský rytiersky turnaj, v ktorom pôjde nielen o meranie si síl medzi rytiermi z Uhorska, ale aj o konfrontáciu ich zdatnosti s návštevou z Osmanskej ríše.

„Záver rytierskeho dňa osvieži recitál renesančnej, uhorskej a tureckej hudby a poézie,“ dodal Klimko.

Organizátori upozorňujú na to, že vstup so psami do národnej kultúrnej pamiatky hrad Devín nie je možný.

LETNÝ TIP: Vybavovanie cestovného pasu by sa nemalo odkladať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info