RADÍME: Deti treba mať na kúpalisku stále pod dozorom, aj keď je tam plavčík
03 | 07 | 2019 I TASR

Rodičia by sa na kúpalisku nemali spoliehať iba na pozornosť plavčíka či iných ľudí. V prípade, že sa potrebujú vzdialiť od detí, mali by zabezpečiť dozor inou dospelou osobou.


V súvislosti s prebiehajúcou kúpacou sezónou na to upozornila odborníčka z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Zuzana Valovičová.

"Zvykať na vodu by si malo dieťa už v nízkom veku, čo najskôr ho treba učiť aj plávať, pretože aj začiatočník má lepšiu šancu udržať sa nad hladinou, kým sa k nemu dostane pomoc," skonštatovala odborníčka.

"Užitočné je aj používanie kúpacích pomôcok – kolies alebo rukávnikov, ktorých kvalitu by mal dospelý vyskúšať minimálne večer pred používaním," odporučila ďalej Valovičová. Záchranná vesta či rukávniky sú podľa nej nevyhnutnosťou pri pobyte na loďke, nafukovacom matraci či šliapacom bicykli.

LETNÝ TIP: Vybavovanie cestovného pasu by sa nemalo odkladať
Vybavovanie cestovných pasov by sa nemalo zbytočne odkladať, vyšší počet žiadostí počas letnej sezóny znamená aj dlhšie čakanie. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Baloghová. Čítať ďalej
03 | 07 | 2019 | TASR


Zbystriť pozornosť by mali rodičia hlavne vtedy, keď nastane ticho. Deti sú totiž pri vode zväčša hlučné. Topiaci človek nevolá o pomoc, až na výnimky to nie je v jeho situácii fyziologicky možné, vysvetlila Valovičová.

Hlavu má nízko vo vode, ústa otvorené a na úrovni vodnej hladiny. Oči sú sklenené, prázdne, prípadne zatvorené. Topiaci lapá po dychu, snaží sa otočiť na chrbát a plávať istým smerom.

Ak dieťa nedýcha, okamžite treba začať s oživovaním. "Činnosť srdca obnovíte stláčaním hrudníka v jeho strede rýchlosťou viac ako stokrát za minútu jednou alebo dvoma dlaňami.

U detí stláčame do jednej tretiny hrudníka, u dospelých štyri až päť centimetrov. Masáž srdca dopĺňame dýchaním z úst do úst v pomere 30 ku dvom, až kým oživovaný nezačne dýchať."

MIMORIADNE: Ohnivé peklo na Malorke, bolo nutné evakuovať 600 dovolenkárov!
Kvôli požiaru v jednom z hotelov v stredisku El Arenal na španielskom ostrove Malorka museli v utorok evakuovať do bezpečia 600 dovolenkárov. Čítať ďalej
03 | 07 | 2019 | František Németh