LETNÝ TIP: Vybavovanie cestovného pasu by sa nemalo odkladať
03 | 07 | 2019 I TASR

Vybavovanie cestovných pasov by sa nemalo zbytočne odkladať, vyšší počet žiadostí počas letnej sezóny znamená aj dlhšie čakanie. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Baloghová.


„Najvyťaženejšie dni sú pondelok, streda a piatok, kým utorok a štvrtok sú trošku kratšie čakacie doby na oddeleniach.

Neodporúčame sa však na to spoliehať, pretože je ešte stále veľa občanov, ktorí si vybavujú doklady takpovediac v hodine dvanástej,“ zdôraznila Baloghová. V aktuálnom období sa čaká asi 30 minút.

Ak si občan podá žiadosť o vydanie cestovného pasu v lehote do 30 dní, ale potrebuje ho skôr, môže požiadať o vydanie druhého pasu v urýchlenej lehote. Bude tak držiteľom dvoch cestovných pasov. Nie je však možné doplatiť a skrátiť tak lehotu vydania dokladov, upozornila polícia.

LETNÝ TIP: Klimatizácia v aute pomáha, len ak je v dobrej kondícii
V letných horúčavách sa tí, ktorí majú auto s klimatizáciou, na ňu spoliehajú a bez nej si už často jazdu ani nevedia predstaviť. Pomáha vyhnúť sa dehydratácii, stresu či nervozite za rozpáleným volantom a deťom výrazne uľahčuje cestovanie na dlhé... Čítať ďalej
02 | 07 | 2019 | TASR


Vo všeobecnosti platí, že cestovný doklad by mal mať platnosť minimálne 6 mesiacov od vstupu na územie krajiny.

„Informáciu pre konkrétnu krajinu je možné získať na stránke príslušného zastupiteľského úradu v časti podmienky vstupu do krajiny,“ uviedol šéf tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga.

V rámci Európskej únie možno cestovať s občianskym preukazom po celé obdobie jeho platnosti. Podmienku predložiť cestovný pas si však môžu v prepravných podmienkach určiť letecké spoločnosti

„Preto je vždy potrebné preveriť si, či konkrétna letecká spoločnosť akceptuje občiansky preukaz ako cestovný doklad,“ pripomenul rezort zahraničia.

LETNÝ TIP: Čo poradiť motoristom pred cestou do Chorvátska
Chorvátsko patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie. Zo Slovenska je pobrežie Jadranského mora dostupné už za štyri a pol hodiny cesty autom. Turisti cestujú k jadranskému pobrežiu najčastejšie autom cez Maďarsko alebo... Čítať ďalej
02 | 07 | 2019 | TASR