VEDA: Slovenskí odborníci na umelú inteligenciu podpísali memorandum o spolupráci
27 | 06 | 2019 I TASR

Podpisom memoranda o spolupráci inštitúcií a firiem v bratislavskej aule Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) sa 23 firiem päť univerzít a dvoch výskumných ústavov pridalo k činnosti Centra pre výskum umelej inteligencie (Slovak.AI). Národné výskumné centrum by malo vytvoriť priestor pre spoluprácu odborníkov na umelú inteligenciu nielen z akademického prostredia a firiem, ale aj verejného a neziskového sektora.


Slovensku fungovanie centra zároveň umožní aj čerpanie fondov EÚ. "Vznik Slovak.AI je významným krokom v mnohých ohľadoch, najmä však vytvorí predpoklad pre zapojenie sa Slovenska do medzinárodných štruktúr a sietí centier umelej inteligencie," povedala dekanka FIIT Mária Bieliková.

Prezident americkej obchodnej komory v SR a zároveň člen správnej rady Slovak.AI Gabriel Galgóci upozornil, že Európska komisia plánuje investovať do podpory umelej inteligencie v rokoch 2021 – 2027 sumu 2,5 miliardy eur. "Ak sa Slovensko tejto šance nechytí, môže to mať dlhodobo nepriaznivý dôsledok na hospodársky rast," povedal.

FOTO: Košicami sa prehnala ničivá búrka, krúpy spôsobili značné škody
Intenzívny dážď počas niekoľkých minút vo štvrtok krátko po poludní v Košiciach a ich okolí sprevádzali krúpy. V niektorých oblastiach spôsobili aj preliačiny na autách. Čítať ďalej
27 | 06 | 2019 | TASR


Hrozbou pre krajinu je podľa Galgóciho riziko intenzívnejšieho odlevu študentov a talentov, ale tiež vylúčenie Slovenska z prístupu k rôznym konzorciám a zoskupeniam. "Až 30.000 Slovákov študuje v zahraničí a mnohí tak plánujú aj zostať," upozornil Galgóci.

Podporiť platformu Slovak.AI na pôdu Slovenskej technickej univerzity prišlo vo štvrtok okolo stovky odborníkov na umelú inteligenciu. Memorandum podpísalo so zástupcami akademického sektora 23 firiem z oblasti informačných technológií, okrem iných napríklad IBM, Microsoft, Pixel Federation či Eset.

Poľa prezidenta IT Asociácie Slovenska Mária Lelovského sa vznikom národného centra umelej inteligencie vytvorí priestor, v ktorom nájdu uplatnenie špičkoví domáci, ale aj zahraniční vedci. Zamestnávatelia budú mať k dispozícii kapacity na výskum a vývoj a môžu tak plánovať svoje výskumné aktivity v krajine. Platforma umožní informatikom nájsť spoločné problémy a spojiť sily na ich riešení.

Minister životného prostredia László Sólymos upozornil, že umelá inteligencia má okrem iného veľký potenciál pomáhať pri riešení environmentálnych problémov. Môže napríklad analyzovať prírodné systémy a procesy. "Všetci si uvedomujeme, že rozvoj umelej inteligencie na Slovensku je nevyhnutný,“ povedal Sólymos.

"Začala sa nová éra", avizuje Vallo v súvislosti s novou parkovacou politikou Bratislavy
V Bratislave sa začala nová éra, ako sa bude mesto vedieť postarať o svoj verejný priestor. Na margo vo štvrtok jednohlasne schváleného zavedenia parkovacej politiky to vyhlásil bratislavský primátor Matúš Vallo. Čítať ďalej
27 | 06 | 2019