Hnutie Sme rodina navrhuje preniesť dlhy z dieťaťa na zákonného zástupcu
24 | 06 | 2019 I TASR

Hnutie Sme rodina navrhuje, aby sa peňažné dlhy, ktoré vznikli neplnoletému dieťaťu, preniesli na jeho zákonného zástupcu. Dosiahnuť to chce novelou Občianskeho zákonníka, ktorú poslanci hnutia predložili na rokovanie aktuálnej schôdze parlamentu. Líder hnutia Boris Kollár vyzval predsedov koaličných strán, aby navrhovanú právnu úpravu podporili.


"Ak vznikne peňažný dlh maloletému dieťaťu, ktoré nedovŕšilo vek 15 rokov, prechádza tento dlh na jeho zákonného zástupcu, respektíve na osoby, ktorým je dieťa zverené do náhradnej starostlivosti," objasnil navrhovanú zmenu poslanec parlamentu Milan Krajniak. Úprava by si podľa šéfa hnutia nevyžiadala žiadne finančné prostriedky. "Tento balíček by nestál nič ani korunu, akurát by chránil naše deti, aby nedostali do vienka exekúcie," doplnil Kollár.

PRÁVE TERAZ: Macháčková za svoju pozemkovú kauzu pokutu platiť nebude
Primátorka Prievidze Katarína Macháčková (Spolu) nebude musieť zaplatiť pokutu za údajne sporné nadobudnutie pozemku pod jej rodinným domom. Prievidzskí mestskí poslanci totiž svojím hlasovaním na rokovaní v pondelok rozhodli, že neporušila ústavný... Čítať ďalej
24 | 06 | 2019 | TASR


Kollár poukázal na prípad, keď rodičia neplatia poplatky za komunálny odpad, pričom sa tieto poplatky rozpočítajú na každého člena domácnosti aj na deti, a tým im vznikajú exekúcie. "Deti sa dostali pod exekúciu nie vlastnou vinou a zrazu boli diskriminované... Majú dlh alebo sú v registri dlžníkov," skonštatoval.

Podľa vlastných slov poslanci nechcú zabrániť vymáhaniu dlhov. Vymáhať by sa však podľa nich mali voči zákonnému zástupcovi dieťaťa a nie voči dieťaťu samotnému.

ČAPUTOVÁ IDE DO BRUSELU: Čaká ju stretnutie s kráľom, Junckerom či šéfom NATO
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok navštívi Brusel, kde sa stretne s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Absolvuje tiež audienciu u belgického kráľa Filipa. Informovala o tom... Čítať ďalej
24 | 06 | 2019 | TASR

Blog

Staňte sa blogerom
pre Hlavný denník

Rád píšeš? Môžeš sa realizovať. Tvoje úvahy, názory, glosovania udalostí majú u nás svoje miesto.